Aplisens stawia na przejęcia

ANP
opublikowano: 03-11-2009, 00:00

Spółka chce dopiąć co najmniej dwie akwizycje w 2010 r. O tegoroczną prognozę jest spokojna.

Spółka chce dopiąć co najmniej dwie akwizycje w 2010 r. O tegoroczną prognozę jest spokojna.

Jeszcze w tym roku Aplisens, producent i dystrybutor aparatury kontrolno-pomiarowej dla energetyki i gazownictwa, może podpisać przedwstępną umowę przejęcia.

— Skoncentrowaliśmy się na polskiej akwizycji, bo jest ona obecnie bardziej w zasięgu ręki niż zagraniczna. To firma porównywalna wielkością do kupionej przez nas Controlmatica [około 9 mln zł przychodów w 2008 r. — przyp. red.] — mówi Adam Żurawski, prezes Aplisensa.

Zakup ma być sfinansowany z zysków, finał akwizycji może nastąpić na początku 2010 r.

Na tym jednak nie koniec powiększania grupy.

— Nadal negocjujemy z firmą z Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że uda się ją kupić również w przyszłym roku. Szukamy firm mających komplementarne produkty do naszych, bo zależy nam na poszerzeniu oferty — dodaje prezes.

Zapewnia, że liczba zamówień stabilizuje się.

— Na krajowym rynku z kwartału na kwartał jest coraz lepiej. Sytuacja jest bardzo dobra zwłaszcza w segmencie ochrony środowiska i w gazownictwie. Są też sygnały, że ożywia się przemysł ciężki i wkrótce powinny pojawić się zamówienia — uważa szef Aplisensa.

Spółka eksportuje głównie na rynek krajów WNP.

— Tam sytuacja wciąż nie jest tak dobra jak w Polsce. Przed kryzysem nasz udział w tamtejszym rynku sięgał około 5 proc. Obecnie widzimy, że zwiększa się kosztem konkurencji z Europy Zachodniej, która najwyraźniej mniej walczy o te rynki — mówi Adam Żurawski.

Jego zdaniem, nowa prognoza jest bezpieczna i nie ma powodu do jej korekty. Zakłada 7,1 mln zł zysku netto i 48 mln zł przychodów. 16 listopada firma opublikuje wyniki z trzeciego kwartału. Prezes jest spokojny o rezultaty.

Spółka wciąż czeka na pozwolenie na budowę zakładu w Krakowie, który ma być finansowany pieniędzmi z emisji. Wpłynęło z niej ponad 13 mln zł. Budowa może opóźnić się co najmniej o kilka miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy