Apple blokuje irańskie aplikacje

DI, PAP
opublikowano: 26-08-2017, 13:28

Według informacji serwisu The Verge koncern Apple blokuje irańskie aplikacje, co może nieść za sobą negatywne skutki dla tamtejszych przedsiębiorców.

Posunięcie firmy skrytykował już min. telekomunikacji Iranu, sprzeciwiają mu się również twórcy aplikacji.

iPhone 7
fot. REUTERS/Beck Diefenbach/FORUM

W tym tygodniu Apple zdecydowało o usunięciu kilku popularnych aplikacji ze swoich sklepów, podając sankcje USA wystosowane przeciwko Iranowi jako oficjalny powód swojej decyzji.

W czwartek zablokowana została aplikacja Snapp, irański odpowiednik Ubera. Poprzednio - DelionFoods, aplikacja serwisu dowożącego jedzenie. Według irańskiego serwisu technologicznego "TechRasa", Apple zaczęło usuwać aplikacje według kryterium zdefiniowanego jako obsługa transakcji dla firm i organizacji znajdujących się na terytorium Iranu już w styczniu br.

Apple nie udostępnia oficjalnie swoich usług w Iranie. Nie prowadzi tam również bezpośredniej sprzedaży urządzeń, jak i za pośrednictwem resellerów. Pomimo tego, aplikacje irańskich twórców trafiają do sklepu z oprogramowaniem na iOS (pod warunkiem rejestracji konta w innym kraju), a iPhone to urządzenia regularnie przemycane do Iranu.

The Verge informuje o około 48 milionach telefonów firmy Apple sprzedanych w Iranie z nielegalnych źródeł (kraj liczy 80 milionów mieszkańców). Iran, który od lat blokuje dostęp do popularnych serwisów takich jak Facebook, Twitter czy YouTube, ma również około 47 milionów użytkowników mediów społecznościowych.

W wydanym przez siebie oświadczeniu Apple informuje, że w związku z regulacjami narzucanymi przez sankcje USA wobec Iranu nie może dystrybuować swoich produktów na terytorium tego kraju, ani też dokonywać transakcji z twórcami aplikacji działających na jego obszarze. Firma jednocześnie zachęca twórców aplikacji do ponownego umieszczenia ich w sklepie Apple na wypadek zmiany prawa. "Ten obszar prawny wciąż się zmienia - jeśli obecne sankcje zostaną zniesione, zachęcamy do ponownego umieszczania aplikacji w App Store".

W reakcji na te wydarzenia na Twitterze pojawił się hasztag #StopRemovingIranianApps (tłum. Przestańcie usuwać irańskie aplikacje).

Jak pisze The Verge, Google nie zdecydowało się na podobny ruch względem aplikacji irańskich twórców w swoim sklepie. Zezwala na umieszczanie w nim darmowych programów, nie dopuszczając do publikacji płatnych.

Według serwisu, nie jest jasne, czy ruch Apple jest odpowiedzią na naciski administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, która w tym miesiącu wydała nowe sankcje przeciwko Iranowi. Podczas prezydentury Baracka Obamy, USA złagodziły restrykcje obowiązujące firmy technologiczne oferujące usługi komunikacyjne w Iranie, w tym dla dostawców usług email czy mediów społecznościowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane