Apple dostało rekomendację „sprzedaj”, bo iPhone X jest zbyt popularny

opublikowano: 21-08-2018, 07:38

Zbyt duża popularność iPhone’a X powoduje, że osłabi to popyt w przyszłości, twierdzi Pierre Ferragu, analityk New Street Research.

„Próżnia” w przyszłej sprzedaży będzie tak duża, że inwestorzy powinni sprzedawać akcje Apple, ocenił Ferragu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Spodziewamy się dużego rozczarowania w 2019 roku. iPhone X odniósł sukces i jest dobrze przyjęty przez konsumentów. Jest tak popularny, że naszym zdaniem zabiera część przyszłego popytu – stwierdził analityk New Street Research.

Jego zdaniem, zapowiadane wprowadzenie do oferty tańszego smartfona premium z wyświetlaczem OLED nie zdoła zrekompensować osłabienia popytu.

New Street oczekuje, że przychody Apple ze sprzedaży iPhone’ów w 2019 roku będą o 10 proc. niższe niż wynosi konsensus rynkowy. Zysk na akcję spółki będzie w 2019 i 2020 roku odpowiednio o 9 proc. i 6 proc. niższy od średnich prognoz analityków, przekonuje Ferragu.

New Research wycenia akcję Apple na 165 USD, czyli ok. 25 proc. poniżej kursu rynkowego.

- Historia pokazuje, że cena akcji spada wyraźnie kiedy przychody z iPhone’ów rozczarowują – powiedział Ferragu. – To może brzmieć niedorzecznie, ale nasz wniosek jest taki: dostawy iPhone’ów są w wieloletnim trendzie spadkowym, cykl odświeżania [przechodzenia użytkowników na nowe modele – red. pb.pl] wydłuża się, a 2018 rok jest odstępstwem, jakim był 2016 rok – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu