Apple i Amazon zaprzeczają, że używają chińskich chipów, które je szpiegują

opublikowano: 04-10-2018, 13:59

Amerykańscy giganci technologiczni Apple i Amazon zaprzeczyli doniesieniom Bloomberga, jakoby w ich systemach informatycznych znalazły się chipy wprowadzone tam przez chiński wywiad, pisze Reuters.

Według Bloomberg Businessweek, 17 anonimowych informatorów m.in. z wywiadu potwierdziło, że chińscy szpiedzy ulokowali chipy komputerowe w sprzęcie wykorzystywanym przez ok. 30 ważnych spółek, a także rządowych amerykańskich agencji. Mają one pozwalać Chinom na uzyskiwanie dostępu do wewnętrznej działalności firm i instytucji. Bloomberg Businessweek podkreśla, że Chiny mogły zdecydować się na ten rodzaj szpiegowania, bo w tym kraju produkowane jest 75 proc. telefonów komórkowych i 90 proc. komputerów sprzedawanych na świecie.

Chiny, a także firmy z tego kraju, są od dawna oskarżane o szpiegowanie firm i instytucji publicznych w USA. Co jakiś czas pojawiają się tam ostrzeżenia dotyczące stosowania urządzeń telekomunikacyjnych produkowanych w Chinach, czy korzystania z usług chińskich firm. Armia USA dostała w ubiegłym momencie zakaz korzystania z dronów chińskiej produkcji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu