Apple idzie na wojnę podatkową z UE o 13 mld EUR

opublikowano: 16-09-2019, 14:30

Apple podejmuje kroki prawne odwołując się od nakazu Komisji Europejskiej do zapłaty 13 mld EUR zaległych irlandzkich podatków, informuje Reuters.

Oczekuje się, że producent iPhone'a wyśle sześcioosobową delegację pod przewodnictwem dyrektora finansowego Luki Maestri na dwudniową rozprawę sądową przed Sądem z siedzibą w Luksemburgu, drugim co do wielkości sądem UE.

W sierpniu 2016 r. Komisja stwierdziła, że orzeczenia podatkowe wydane przez Irlandię w 1991 r. i w 2007 r. sztucznie zmniejszyły obciążenie podatkowe Apple przez ponad dwie dekady, skutecznie czyniąc z niego pomoc państwa niezgodną z prawem.

Europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager wskazała stawkę podatkową w wysokości 0,005 proc. płaconą przez główną jednostkę irlandzką Apple w 2014 r. jako przykład niezwykle niskich płatności dokonywanych przez firmę.

Apple ma twierdzić, że nie zrobił nic złego, ponieważ postępował zgodnie z irlandzkimi i amerykańskimi przepisami podatkowymi. Podobne argumenty wysunęła na blogu po wydaniu przez UE orzeczenia podatkowego kilka lat temu.
Apple ma bronić przed sądem, że większość jego podatków należy się Stanom Zjednoczonym, ponieważ większość wartości jego produktów, w tym projektowanie, inżynieria i rozwój, jest tam tworzona.

Irlandia, która oskarżyła Komisję o przekroczenie swoich uprawnień i ingerowanie w suwerenność narodową członka UE w sprawach podatkowych, również kwestionuje orzeczenie UE.

Irlandzki system podatkowy jest atrakcją dla przedsiębiorstw wielonarodowych, które zatrudniają około 10 proc. siły roboczej w kraju.

Luksemburg popiera Irlandię, a Polska wspiera Komisję Europejską. Vestager wzięła również pod lupę ofertą Holandii dla Starbucks czy Luksemburga dla Amazona.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy