Apple pozwany za luki bezpieczeństwa w procesorach

  • PAP
opublikowano: 22-01-2018, 18:03
aktualizacja: 22-01-2018, 18:06

Firma Apple została pozwana przez grupę klientów za luki bezpieczeństwa Meltdown i Spectre. Dotyczą one procesorów stosowanych przez firmę w jej produktach, przez co nie spełniają one obiecywanych standardów bezpieczeństwa - podał serwis The Register.

Pozew wpłynął niedawno do sądu rejonowego w kalifornijskim San Jose i dotyczy wyłącznie urządzeń mobilnych produkowanych przez koncern Apple.

Zdaniem grupy klientów, którzy zdecydowali się podjąć kroki prawne względem firmy Tima Cooka, w związku z wystąpieniem luk bezpieczeństwa Meltdown i Spectre urządzenia Apple nie są tak bezpieczne, jak obiecywano w reklamach. Jak argumentują, Apple zdawało sobie z tego sprawę przez wiele miesięcy, celowo zatajając informacje przed klientami i sprzedając produkty narażone na działalność cyberprzestępców.

Wraz z innymi producentami sprzętu elektronicznego, latem ubiegłego roku Apple zostało poinformowane o Meltdown i Spectre w trybie poufnym przez grupę badaczy z Google, którzy wykryli te podatności.

Autorzy pozwu argumentują, że w związku z posiadanymi przez siebie informacjami, firma Apple była zobowiązana do podjęcia stosownych działań zapewniających klientom bezpieczeństwo dużo wcześniej, niż w grudniu 2017 roku. Wówczas to wydana została pierwsza aktualizacja systemu iOS, która miała na celu zmniejszenie ryzyka związanego z podatnościami bezpieczeństwa procesorów.

Skarżąca Apple grupa konsumentów domaga się zwrotu kosztów dla wszystkich, którzy zakupili smartfony, tablety czy urządzenia Apple TV od 2007 roku. Pozew wspiera również argumentacja oparta na stanowym prawie ochrony konsumentów.

Koncern Cooka do tej pory nie odniósł się do sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Apple pozwany za luki bezpieczeństwa w procesorach