Apple prognozuje spadek sprzedaży

ŁO, AD, Bloomberg
27-01-2016, 00:23

Producent iPhone’a podzielił się z inwestorami prognozą sprzedaży na najbliższe miesiące, która po raz pierwszy od ponad dekady przewiduje spadek. Mimo rekordowej sprzedaży okresu świątecznego.

Apple poinformował, że w swoim pierwszym kwartale fiskalnym zakończonym pod koniec grudnia zanotował rekordowy zysk na poziomie 18,4 mld USD. Rekordowe były także kwartalne przychody koncernu, które sięgnęły 75,9 mld USD. Sprzedaż międzynarodowa odpowiada za 66 proc. przychodów firmy.  

Brzmi świetnie? Rekord goni rekord, ale wyniki dotyczą okresu świątecznych zakupów. Prognozy na kolejny kwartał psują humory menedżerów Apple’a, ale przede wszystkim mogą niepokoić inwestorów.  

Apple zapowiedział, że przychody w drugim kwartale wyniosą 50-53 mld USD, czyli poniżej szacunków analityków, którzy stawiali na 55,5 mld USD.  

Kondycja Apple’a zależy w tym momencie od wyników iPhone’a, najpopularniejszego gadżetu koncernu z Cupertino. Producentom smartfonów coraz trudniej jest jednak przyciągnąć klientów na mocno nasyconym globalnym rynku. Apple nie jest wyjątkiem i potrzebuje nowego gadżetu, który dokona takiej rewolucji, jak iPhone po debiucie w  2007 r. 

W ostatnim kwartale Apple sprzedał 74,8 mln iPhone’ów, nieznacznie więcej niż 74,5 mln w analogicznym kwartale rok wcześniej. Ponownie spadła natomiast sprzedaż iPada - producent dostarczył na rynek 16,1 mln tabletów, podczas gdy rok temu było to 21,4 mln urządzeń. Gorsze wyniki zanotowały też komputery Mac - tutaj spadek do 5,3 mln.  

Apple nadrabia większymi wpływami z usług i rosnącej kategorii „innych produktów”. Koncern po raz kolejny nie podał jednak, ile sprzedał zegarków Apple Watch. Nowy produkt amerykańskiej spółki nie jest więc masowym gadżetem na miarę iPhone’a. 

Akcje firmy Apple drożały we wtorek o 0,5 proc. i kosztowały 99,99 USD. W ostatnich miesiącach notowania spółki mocno spadały, bo jeszcze w wakacje za akcje producenta iPhone’a płacono ponad 130 USD.

Kurs Apple w ostatnim roku (źródło: Bloomberg)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, AD, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Apple prognozuje spadek sprzedaży