Apple przebiło barierę 700 USD (WYKRES)

WST, Bloomberg
opublikowano: 18-09-2012, 07:45

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła nowy rekord wyceny akcji koncernu Apple.

Kurs walorów elektronicznego potentata na finiszu wyniósł 699,78 USD, co jest najwyższym zamknięciem. W trakcie dnia papiery kwotowane były jeszcze wyżej, ustanawiając rekord wszechczasów na poziomie 701,79 USD. W tym roku cena akcji najbardziej wartościowej spółki świata wzrósł już o 73 proc.

Zobacz więcej

źródło: Bloomberg

Powodem ostatniej euforii na akcjach Apple są informacje o sprzedaży najnowszej wersji kultowego smartfonu, iPhone 5.

Urządzenie, które zostało wyposażone w większy ekran, szybsze podzespoły i cieńszą obudowę sprzedane zostało w ilości 2 mln sztuk tylko pierwszego dnia przyjmowania zamówień. To o ponad dwa razy więcej niż w przypadku poprzedniego rekordu ustanowionego przez iPhone 4.

Od swojego debiutu z 2007 r. iPhone stał się najlepiej sprzedającym się produktem amerykańskiego koncernu, generując około 2/3 zysków spółki.

Tak spektakularny sukces sprzedaży, dobitnie wskazuje, jak ważne są te urządzenia i jak ważne w naszym życiu stają się cyfrowe technologie – ocenia Rex Ishibashi, dyrektor generalny Callaway Digital Arts.

Pierwsza partia iPhone 5 została wyprzedana na pniu – dodaje Shaw Wu, analityk Sterne Agee & Leach. Podniósł on prognozę sprzedaży na kwartał kończący się we wrześniu z 23 do 26 mln urządzeń.

Uważamy, że i ona może okazać się zbyt konserwatywna – dodaje specjalista.

Przychody spółki w kwartale zakończonym w czerwcu 2012 r. wzrosły do 35 mld USD. Ich skala jest tym bardziej imponująca, iż w kwartale poprzedzającym powrót do spółki jej legendarnego założyciela i długoletniego prezesa Steva Jobsa w 1997 r. (zmarł w październiku 2011 r.) przychody wynosiły 1,73 mld USD.

Sprzedaż samego iPhone w minionym kwartale osiągnęła wartość 16,2 mld USD, o 33 proc. wyższą niż całość przychodów Google i prawie tyle, co sprzedaż wygenerowana przez Microsoft (18,1 mld USD).

Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy są optymistycznie nastawieni do akcji Apple, oczekując dalszego wzmocnienia ich wyceny. Średnia ich prognoz zakłada wzrost kursu do około 773 USD w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Apple przebiło barierę 700 USD (WYKRES)