Apple sprzedał mniej iPhone’ów

ŁO
27-04-2016, 07:04

Apple opublikował wyniki za swój drugi kwartał fiskalny trwający do końcówki marca. Wniosek może być jeden: kolejny iPhone musi być naprawdę dobry.

Przychody koncernu sięgnęły w drugim kwartale 50,6 mld USD, czyli mniej o 13 proc. niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku - wtedy przychody przekroczyły 58 mld USD.

To pierwszy spadek przychodów Apple'a od 13 lat. Zysk netto wyniósł tym razem 10,5 mld USD. 

Apple prognozuje, że w kolejnym kwartale sprzedaż osiągnie poziom 41-43 mld USD. To gorszy wynik od szacunków analityków przepytanych przez agencję Bloomberg, którzy prognozowali ponad 47 mld USD.  

Co dzieje się w Apple? Nic co mogłoby być zaskoczeniem dla rynku. Koncern już kilka miesięcy temu prognozował, że spadnie sprzedaż flagowego gadżetu z jabłuszkiem w logo. Klienci nie rzucają się już na iPhone’a tak, jak kiedyś. Konkurencja jest coraz silniejsza, a rynek smartfonów zwalnia.  

W ostatnim kwartale Apple sprzedał na całym świecie blisko 51,2 mln smartfonów, co wydaje się „kosmicznym” wynikiem, ale w porównaniu z drugim kwartałem poprzedniego roku oznacza spadek o aż 16 proc. z 61,2 mln urządzeń.  

Apple sprzedał również mniej iPadów. W zeszłym roku dostarczył klientom 12,6 mln tabletów, a tym razem 10,2 mln. Gorszy wynik zanotowały też komputery Mac - nieco ponad 4 mln w porównaniu z 4,6 mln rok temu. 

Tabela ze szczegółowymi wynikami (źródło: Apple)

 

Najbardziej wartościowa spółka na świecie chwali się natomiast wzrostami przychodów z usług i sprzedaży kategorii nazwanej „inne produkty”, na którą składają się m.in. zegarki Apple Watch i iPody. Osiągane na tych płaszczyznach sumy są jednak kroplą w porównaniu z morzem gotówki generowanej przez iPhone’a.

Akcje koncernu taniały na zamknięciu wtorkowej sesji o mniej niż 1 proc. W handlu posesyjnym po opublikowaniu wyników kurs spadał jednak nawet o 8,5 proc.

Kurs Apple'a w ostatnim roku (źródło: Bloomberg)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Apple sprzedał mniej iPhone’ów