Apteka Medyczna szuka inwestora

  • Alina Treptow
opublikowano: 15-11-2012, 00:00

Przedsiębiorcy uciekają z rynku aptecznego. Do wzięcia jest sieć, która ma 70 placówek.

Kupić aptekę? Żaden problem. Sprzedać? Trudniejsza sprawa. W portalach branżowych pojawiają się oferty sprzedaży pojedynczych placówek. Jednak coraz częściej inwestorów szukają też większe grupy m.in. sieć Apteka Medyczna (AM). W jej skład wchodzi 20 własnychpodmiotów i 50 franczyzowych.

— Szukamy też kupca na aptekę internetową am24.pl — mówi Marcin Karmoliński, dyrektor zarządzający AM. Negocjacje już ruszyły. Warszawska spółka rozmawia z kilkoma inwestorami branżowymi.

— Jesteśmy otwarci także na oferty innych kandydatów — podkreśla Marcin Karmoliński. Branżowi eksperci nie są zaskoczeni decyzją warszawskiej spółki, której właścicielem jest firma Medpremium, kontrolowana przez Kortakon Limited (dane z KRS). Ustawa refundacyjna obniżyła marże farmaceutycznych detalistów, co odbiło się na wynikach całej branży. Zdaniem Marcina Karmolińskiego, powody sprzedaży są inne. Nie były to złe wyniki, bo — jak zaznacza — spółka na siebie zarabia, choć nie chce ujawnić jej rezultatów finansowych.

— Właściciele zdecydowali się wyjść z tego biznesu i zainwestowaćpieniądze na bardziej perspektywicznym rynku. Na ujawnienie ich planów jest jeszcze za wcześnie — mówi Marcin Karmoliński.

W spółkę uderzyła decyzja UOKiK, który nałożył 123 tys. zł kary za podawanie nieprawdziwych informacji o promocyjnych cenach leków. AM nie zamierza się odwoływać. Waldemar Ciunel, właściciel aptek Arnika, twierdzi, że to nie koniec problemów rywala.

— Z powodu wysokich kosztów apteki zaczęły wychodzić z sieci franczyzowej AM — uważa Waldemar Ciunel. — Franczyza AM ma się dobrze, a rotacja placówek aptecznych jest taka sama jak w każdym biznesie — ripostuje Marcin Karmoliński.

Na stole inwestorów leży nie tylko oferta Apteki Medycznej. Kupca szukają m.in. apteki Phoeniksa ze skandynawskiej grupy Tamro, która z powodu nowego prawa farmaceutycznegozdecydowała się na zamknięcie biznesu w Polsce (jej hurtownia zamknęła podwoje na początku 2012 r.).

Segment apteczny restrukturyzują też liderzy. Pelion (apteki Dbam o Zdrowie) wystawił na sprzedaż ponad 60 placówek. Według szacunków firmy Dziesięcina, specjalizującej się w obsłudze finansowej farmaceutycznych detalistów, do końca bieżącego roku decyzje o zamknięciu podejmie 10 proc. z 13 tys. aptek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu