Aquarena zainwestuje 60 mln zł w park wodny

Marek Loos
28-11-2001, 00:00

Spółka Aquarena Zielona Góra wybuduje aquapark. Inwestycja pochłonie 60 mln zł i ma się rozpocząć wiosną 2002 r. Generalnym wykonawcą będzie PBI Danter z Poznania.

Około 60 mln zł ma kosztować wybudowanie aquaparku w Zielonej Górze. Zajmie się tym spółka Aquarena, należąca do miasta Zielona Góra i do Towarzystwa Inwestycji Gruntowych, które tworzą firmy Trasko Inwest z Ostrowa Wlkp. oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Inwestycyjne Danter z Poznania. Miasto wniosło do spółki grunt o powierzchni 5,5 ha.

— Zarząd Zielonej Góry już od pewnego czasu nosił się z zamiarem wybudowania w mieście aquaparku. Poszukiwał inwestora strategicznego, który wniósłby kapitał, pozwalający na rozpoczęcie inwestycji. W końcu władze miasta nawiązały kontakt ze spółką zależną Dantera — Towarzystwem Inwestycji Gruntowych w Poznaniu — mówi Dariusz Kapitan, prezes zarządu PBI Danter.

W połowie października Aquarena otrzymała pozwolenie na budowę. Wcześniej zakończyła się faza projektowa przedsięwzięcia. Zdaniem Dariusza Kapitana, w najbliższym czasie rozpocznie się przygotowanie placu budowy, a wiosną 2002 r. prace budowlane. Generalnym wykonawcą planowanej inwestycji będzie PBI Danter.

TIG posiada w spółce Aquarena 87 proc. udziałów, 11 proc. jest w rękach zielonogórskiego samorządu, a pozostałe 2 proc. mają lokalni przedsiębiorcy.

— Dzięki naszemu udziałowi spółka jest dokapitalizowana. Posiada promesę kredytową Banku Zachodniego WBK na finansowanie budowy aquaparku w 80 proc. Pozostałe 20 proc. wnieśliśmy w postaci podwyższenia kapitału udziałowego spółki Aquarena — mówi Dariusz Kapitan.

Według niego inwestycja powinna się zwrócić po 10 latach od otwarcia obiektu. Wiele zależy od tego jaką popularnością będzie cieszył się obiekt — mówi Dariusz Kapitan.

Zdaniem Tomasza Burchardta, rzecznika zarządu Zielonej Góry, miasto po wybudowaniu obiektu chce odsprzedać swoje udziały w spółce Aquarena.

— Nie chcemy zarabiać na wybudowanym obiekcie. Rolą miasta jest doprowadzenie do wybudowania tego obiektu poprzez znalezienie inwestora oraz udostępnienie mu gruntu na ten cel — mówi Tomasz Burchardt.

Część powierzchni aquaparku ma być wynajmowana firmom prowadzącym na jego terenie działalność handlową i usługową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aquarena zainwestuje 60 mln zł w park wodny