Arabia Saudujska: OPEC+ nie złagodzi kryzysu na rynku gazu

opublikowano: 20-10-2021, 15:18

Władze Arabii Saudyjskiej przekonują, że dodatkowa ropa od producentów z OPEC+ nie jest w stanie zmienić trudnej sytuacji na rynku gazu ziemnego.

- Uważamy, że nasza rola jest skrajnie ograniczona – powiedział książę Abdulaziz bin Salman, saudyjski minister energii. – To nie jest kwestia dostępności ropy. Nawet gdybyśmy dostarczyli jej wiele ton, kto ją spali? Komu ona jest potrzebna? I czy jest mu potrzebna ropa, czy gaz? – dodał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ceny gazu i ropy rosły w ostatnich tygodniach z powodu niedoboru gazu w Europie i Azji. Ropa miała drożeć w związku z przechodzeniem niektórych dotychczasowych użytkowników gazu na produkty ropopochodne.

Książę Abdulaziz powiedział, że popyt na ropę może wzrosnąć o 500-600 tys. baryłek dziennie jeśli zima na półkuli północnej będzie ostrzejsza niż normalnie. Taki wzrost odpowiada 0,5 proc. globalnej konsumpcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane