Arabia Saudyjska i Rosja rozmawiają o złagodzeniu redukcji podaży ropy

opublikowano: 25-05-2018, 09:43
aktualizacja: 25-05-2018, 09:51

Arabia Saudyjska i Rosja potwierdziły po raz pierwszy, że dyskutują na temat złagodzenia redukcji podaży ropy, które realizują z innymi producentami od początku 2017 roku.

Saudyjski minister ds. energii Khalid Al-Falih przyznał, że choć ograniczenie redukcji podaży „jest na stole”, to żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Ujawnił jednocześnie, że Rosja i Arabia Saudyjska mają ten sam pogląd dotyczący obaw państw-konsumentów ropy dotyczących potencjalnej niedostatecznej podaży ropy.

- Zapewnimy, że rynek pozostaje na drodze w kierunku zrównoważenia, ale jednocześnie nie przesadzimy z korektą – powiedział Khalid Al-Falih.

Arabia Saudyjska chciałaby wyższych cen ropy, aby móc finansować realizowane głębokie reformy swojej gospodarki, a także drożej sprzedać w pierwotnej ofercie publicznej akcje państwowego koncernu naftowego Aramco. Rośnie jednak presja państw-konsumentów, a także niektórych spółek naftowych zaniepokojonych szybkim wzrostem cen ropy. W Rosji niektórzy z największych producentów domagają się większej elastyczności po trwającej już 17 miesięcy redukcji podaży.

W piątek kurs ropy WTI z lipcowych kontraktów spada o 0,5 proc. do 70,38 USD. Ropa Brent z lipcowych kontraktów tanieje o 0,6 proc. do 78,34 USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu