Arabia Saudyjska ma ropy na ponad 70 lat

Arabia Saudyjska, największy na świecie producent ropy szacuje, że jej rezerwy surowca sięgają co najmniej 266,5 mld baryłek, co starczać ma na ponad 70 lat.

Dane nie zostały zweryfikowane przez niezależnych konsultantów, donosi Bloomberg powołując się na prospekt emisyjny Saudi Arabian, do którego dotarła agencja.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Bogactwo tego kraju w głównej mierze opiera się na sprzedaży „czarnego złota”, która generuje aż 75 proc. całkowitych zysków z eksportu. 

Trwające od kilkudziesięciu miesięcy perturbacje na rynku ropy, w wyniku których cena baryłki zapikowała z ponad 100 do nawet niecałych 40 USD postawiła budżet Arabii Saudyjskiej (podobnie jak w przypadku innych czołowych eksporterów ropy) przed poważnym wyzwaniem. Kraj obecnie naciska na partnerów z OPEC i innych producentów na ograniczenie, a przynajmniej zamrożenie poziomów wydobywczych. Rijad zmuszony też został do sprzedaży długu i części aktywów w celu sfinansowania wydatków budżetowych. Planuje sprzedaż 5-, 10- i 30-to letnich obligacji o wartości przekraczającej 10 mld USD. W tym celu od środy planowane są spotkania z inwestorami w Londynie, Los Angeles, Bostonie i Nowym Jorku.

Kraj chce również częściowo sprywatyzować największy koncern naftowy Saudi Arabian, który posiada 261,1 mld baryłek łącznych rezerw arabskiej ropy. Sprzedaż ma nastąpić do 2018 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Arabia Saudyjska ma ropy na ponad 70 lat