Arabia Saudyjska modernizuje transport w Mekce

DI, PAP
15-08-2012, 08:16

Arabia Saudyjska wyasygnuje równowartość 16,5 mld dolarów na modernizację transportu w świętym mieście muzułmanów Mekce, gdzie ma powstać sieć autobusowa i metro - poinformowała we wtorek państwowa agencja prasowa SPA.

Każdego roku Mekkę odwiedza ponad 6 mln pielgrzymów, którzy przybywają z całego świata do miejsca urodzin Mahometa z tzw. małą (umra) lub dużą pielgrzymką (hadżdż). Tłumy stwarzają problemy dla przestarzałego systemu transportu.

Mekka, jak pisze agencja SPA, otrzyma cztery linie metra o łącznej długości 182 km, w mieście powstanie 88 stacji.

Prace nad realizacją projektu modernizacji transportu będą prowadzone ponad 10 lat - informuje agencja, która jednak nie podała, kiedy operacja się rozpocznie i jak mają wyglądać przetargi na kontrakty.

W ubiegłym roku władze miejskie powiedziały agencji Reuters, że rząd ma nadzieję zbudować w ciągu sześciu lat nowe drogi i most dla pieszych w pobliżu Świętego Meczetu z Kabą (monumentalny relikwiarz z Czarnym Kamieniem).

Inne inwestycje długoterminowe wokół meczetu obejmują hotele, centra handlowe i kawiarnie.

Arabia Saudyjska przeznacza także idące w miliardy dolarów sumy na modernizację sieci transportowej w stolicy kraju Rijadzie i na linię szybkiej kolei między Mekką a Medyną, która jest celem pielgrzymek do grobu Mahometa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Arabia Saudyjska modernizuje transport w Mekce