Arabia Saudyjska nadal ogranicza eksport i zapasy ropy

opublikowano: 17-08-2017, 10:04
aktualizacja: 17-08-2017, 10:05

Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, dostarczyła na rynki w lipcu najmniej ropy od niemal trzech lat. Dodatkowo zmalały też zapasy surowca w tym kraju, donosi Bloomberg.

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Joint Organisations Data Initiative, w czerwcu 2017 r. eksport wyniósł 6,9 mln baryłek dziennie, co jest najniższą wartością od września 2014 r.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Miesiąc wcześniej dostawy kształtowały się na poziomie 6,92 mln baryłek. Z kolei zapasy krajowe wyniosły w czerwcu 256,6 mln baryłek i były najniższe od stycznia 2012 r.

Można założyć, że eksport będzie nadal spadał - ocenia Amrita Sen, analityk Energy Aspects z Londynu. Dodaje, że obecnie mamy do czynienia z postępującym procesem przywracania równowagi, i niemal wszędzie notuje się spadek zapasów.

Minister finansów i przemysłu Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih w zeszłym miesiącu obiecał jeszcze większe cięcia w eksporcie ropy naftowej w sierpniu, przy dostawach na poziomie 6,6 mln baryłek dziennie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Arabia Saudyjska nadal ogranicza eksport i zapasy ropy