Arabia Saudyjska: rynek ropy zrównoważy się w IV kw.

Zdaniem arabskiego Ministra Energetyki Arabii Saudyjskiej, Khalida Al-Faliha, rynek ropy naftowej powróci do stanu równowagi w czwartym kwartale 2017 r. Stanie się tak mimo wzrostu produkcji pochodzącej od innych członków OPEC, Libii i Nigerii oraz producentów ropy z łupków, donosi Bloomberg.

Globalne wysiłki na rzecz zmniejszenia produkcji ropy naftowej od początku roku pomagają fundamentom poruszać się we właściwym kierunku, chociaż zajmie trochę czasu zanim będzie miało wpływ na rynek, ponieważ zapasy ropy wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat – powiedział oficjel w wywiadzie dla gazety Asharq al-Awsat w Londynie.

Zobacz więcej

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

Minister uważa, że rosnąca produkcja ropy z Libii i Nigerii nie stwarza zagrożenia, ponieważ "poziom wzrostu z tych dwóch krajów nadal znajduje się w granicach ustalonych w ramach „umowy algierskiej” o i w wysokości 500 tys. baryłek dziennie.

Arabia Saudyjska i inni członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz producenci spoza grupy osiągnęli wstępne porozumienie we wrześniu minionego roku, na mocy którego produkcja będzie ograniczana w celu zmniejszenia globalnej nadpodaży ropy i pobudzenia wzrostu cen. Libia i Nigeria zostały zwolnione z umowy. Porozumienie weszło w życie 1 stycznia br., a ostatnio zostało przedłużone do marca 2017 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Arabia Saudyjska: rynek ropy zrównoważy się w IV kw.