Arabia Saudyjska szuka zagranicznych inwestycji dla swojego funduszu

Arabia Saudyjska zamierza przetransferować 100 mld rialów (26,7 mld USD) do swojego funduszu majątkowego w ramach poszukiwań możliwości dywersyfikacji inwestycji, donosi Bloomberg.

Public Investment Fund (PIF) ma skupiać się na transakcjach nie tylko na krajowym rynku, ale i poza granicami kraju, które obejmować mają  „…wysoko rentowne okazje na lokalnym rynku, wspierające prywatny sektor”. Środki mają trafić do PIF z rezerw królestwa. Według komunikatu opublikowanego przez Saudi Press Agency, inwestycje PIF maja pomóc zróżnicować źródła przychodów.

Arabia Saudyjska
Zobacz więcej

Arabia Saudyjska

Reuters/Forum

Swoje plany związane ze zmianą strategii dla PIF Arabia Saudyjska sygnalizowała już na początku tego roku. Deklarowała przekształcenie PIF z firmy koncentrującej się na krajowych inwestycjach w fundusz majątkowy dysponujący aktywami o wartości 2 bln USD. Wszystko to związane jest z poszukiwaniem nowych dochodów finansowych po krachu jaki stał się udziałem rynku ropy w ostatnich latach, a której największym producentem jest właśnie kraj z Półwyspu Arabskiego.

Od tamtej pory fundusz zgodził się zainwestować 3,5 mld USD w spółkę Uber Technologies i stwierdził, ze może przeznaczyć nawet 45 mld USD w globalny technologiczny fundusz stworzony przez japoński SoftBank Group o wartości 100 mld USD. 

PIF posiada 50 proc. udziałów w wehikule inwestycyjnym Adeptio należącym do dubajskiego biznesmena Mohameda Alabbara. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Arabia Saudyjska szuka zagranicznych inwestycji dla swojego funduszu