Czytasz dzięki

Arak: pakiet antykryzysowy będzie skuteczny, jeżeli opanujemy pandemię

  • PAP
opublikowano: 25-03-2020, 17:55

Pakiet antykryzysowy będzie skuteczny, jeżeli w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni opanujemy pandemię, powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Jeśli to się nie uda, pojawią się nowe środki, dodał.

Dyrektor PIE wskazał, że działania zaradcze, które zaakceptował rząd, mają na celu przede wszystkim ochronę życia i zdrowia obywateli, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnie dużej osłony dla gospodarki.

Najważniejszymi elementami tarczy antykryzysowej - jak zaznaczył - są: finansowanie wynagrodzenia pracowników przez państwo podczas postoju ekonomicznego, wakacje kredytowe, przesunięcie terminu płatności danin publicznych i rocznej deklaracji podatkowej oraz wprowadzenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

"Dzięki tym działaniom uda się uchronić gospodarstwa domowe przed gwałtownym pogorszeniem sytuacji materialnej, a gospodarkę przed nadmiernym spadkiem popytu wewnętrznego. Kluczowa na tym etapie jest ochrona miejsc pracy, bo cały czas musimy zakładać, że szok, z którym mamy do czynienia, może mieć charakter czasowy" - powiedział.

Dodał, że równie istotnym komponentem pakietu jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw. By to osiągnąć, uruchomione zostaną m.in.: możliwość odroczenia płatności składek ZUS, mechanizm korzystniejszego rozliczenia tegorocznej straty czy przedłużenie spłaty kredytów obrotowych.

Ważne - jak zaznaczył - będą także gwarancje finansowe i kredyty preferencyjne obsługiwane przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Agencją Rozwoju Przemysłu i Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. "Te działania zabezpieczą działalność przedsiębiorstw na czas spowolnienia i trudności wynikających z pandemii" - wskazał.

Przypomniał, że wartość wsparcia przygotowanego przez rząd będzie wynosić ok. 212 mld zł, co stanowi ok. 10 proc. wartości polskiego PKB. "To bezprecedensowa w swojej skali odpowiedź na jedno z największych wyzwań, przed jakim staje polskie państwo i polska gospodarka w ciągu ostatniego 30-lecia" - skomentował.

Pytany, jak długo może potrwać kryzys, zaznaczył, że sytuacja jest niezwykle dynamiczna i obecnie nie jesteśmy w stanie określić, ile potrwa ograniczenie działalności gospodarczej. Według Araka optymistyczny scenariusz zakłada, że Polsce uda się uporać z koronawirusem do końca kwietnia.

"Gdyby to się udało, to unikniemy recesji i osiągniemy wzrost PKB na poziomie ok. 1,1 proc." - powiedział. Zaznaczył jednak, że gdyby restrykcje konieczne do opanowania pandemii musiały zostać utrzymane do mniej więcej połowy roku, PKB Polski będzie ujemny i wyniesie ok. -0,7 proc.

Wskazał też, że jeśli doszłoby do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa i kolejnej fali zachorowań na jesieni, "a działalność gospodarcza podlegałaby dalszym ścisłym regułom bezpieczeństwa", to PKB Polski może spaść o ok. 4,7 proc.

"Katalog narzędzi zaproponowanych przez rząd będzie skuteczny, jeżeli zrealizuje się pierwszy lub drugi scenariusz, tzn. opanujemy pandemię w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni. Jeżeli to się nie uda, to pojawią się nowe środki, a dotychczasowe działania będą poszerzone" - powiedział dyrektor PIE.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy