Aramco: globalny kryzys rynku gazu napędza popyt na ropę

opublikowano: 04-10-2021, 18:02

Niedostateczna podaż gazu ziemnego spowodowała szybki wzrost jego ceny w Europie i Azji do ekwiwalentu ok. 180 USD za baryłkę ropy. Część firm zdecydowała w związku z tym przejść na produkty ropopochodne, twierdzi szef największego na świecie koncernu naftowego.

Amin Nasser, prezes Saudi Aramco szacuje, że konsumpcja ropy wzrosła o ok. 500 tys. baryłek dziennie. To więcej niż uzgodnione przez OPEC+ w poniedziałek zwiększenie wydobycia o listopada.

- Jest wyższy popyt. Dostrzegamy pewne przesunięcie z gazu do płynów, szczególnie na pewnych rynkach w Azji – powiedział w poniedziałek Nasser podczas branżowego forum.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ropa Brent z grudniowych kontraktów drożeje o 2,9 proc. do 81,57 USD, a cena ropy WTI z listopadowych kontraktów idzie w górę o 2,6 proc. do 77,87 USD. Impulsem wzrostowym dla jej notowań była decyzja OPEC+ o dalszym stopniowym zwiększaniu podaży surowca przynajmniej do końca roku. Wcześniej spekulowano, że może ono być bardziej zdecydowane.

Nasser powiedział, że Aramco chce zwiększyć do 2027 roku wydobycie ropy do 13 mln baryłek dziennie, czyli o 1 mln więcej niż obecnie.

- Zrobimy to tak szybko jak będziemy mogli – powiedział. – Będzie działo się to fazami, ale pełne zdolności osiągniemy w 2027 roku - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane