Arbiter Bankowy poważnie się spóźni

Urszula Chojnacka
opublikowano: 28-08-2001, 00:00

Arbiter Bankowy poważnie się spóźni

Arbiter Bankowy, powołany przez Związek Banków Polskich do rozstrzygania sporów między bankami i klientami, nie rozpocznie jednak działalności tuż po wakacjach. Wiele wskazuje na to, że instytucja zacznie funkcjonować najwcześniej w czwartym kwartale 2001 roku.

Arbiter Bankowy, instytucja powstała z inicjatywy Związku Banków Polskich, wystartuje pod koniec 2001 roku albo w pierwszym kwartale 2002 r., a nie — jak początkowo zakładano — po wakacjach.

— Obecnie kończymy przygotowania do rozpoczęcia działalności Arbitra Bankowego. Mamy nadzieję, że instytucja ruszy w czwartym kwartale, ale niewykluczone, że nastąpi to dopiero w przyszłym roku. Przesunięcie terminu wynika m.in. z tego, że ta sama grupa osób z ZBP pracowała jednocześnie nad kilkoma przedsięwzięciami, w tym nad ustawą o kredycie konsumenckim — mówi Mariusz Korgol, doradca prezesa Związku Banków Polskich.

Koszty funkcjonowania

Według wstępnych szacunków, roczny koszt działania Arbitra Bankowego wyniesie 1,5-2 mln zł.

— Instytucja będzie finansowana przede wszystkim ze składek uiszczanych przez banki, część wpływów będzie też pochodzić z wpisowego wpłacanego przez klientów, korzystających z usług arbitra — wyjaśnia Mariusz Korgol.

Kwestie do rozstrzygnięcia

Większość zasad działania Arbitra Bankowego jest już ustalona. Nadal jednak jest kilka kwestii, wymagających sprecyzowania. Nie wiadomo, ile dokładnie będzie płacił klient składający skargę do arbitra. Opłata ta ma zostać ustalona w granicach 20-50 zł. Prawdopodobnie w przypadku, gdy klient wygra spór z bankiem, pieniądze będą mu zwracane. Nie jest jednak ustalone, kto miałby je zwrócić — instytucja rozstrzygająca czy bank.

Kadencja Arbitra Bankowego planowana jest na cztery lata. Na razie nie wiadomo jednak, w jaki sposób będzie powoływany sam arbiter, ani kiedy można spodziewać się jego wyboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu