Czytasz dzięki

Arcelor inwestuje mimo zawirowań

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-11-2012, 00:00

Do końca 2013 r. ArcelorMittal zrealizuje w polskich oddziałach cztery projekty inwestycyjne o łącznej wartości 58 mln EUR.

Zarząd grupy ArcelorMittal i jej Komitet Alokacji Inwestycji podjęły decyzję o modernizacji konwertora tlenowego nr 2 w Dąbrowie Górniczej i linii ocynkowania ogniowego w Świętochłowicach, a także realizacji tzw. projektu długiej szyny oraz utworzeniu centrum serwisowego grodzic. Celem planowanych inwestycji jest umocnienie pozycji firmy w branży stalowej oraz dostosowanie się do nowych europejskich standardów technologicznych. Stalownia w Dąbrowie Górniczej przeprowadzi do końca 2013 r. prace modernizacyjne, których koszt sięgnie 14 mln EUR. Z kolei oddział w Świętochłowicach zmodernizuje linię ocynkowania ogniowego w celu zwiększenia niezawodności urządzenia. Dzięki projektowi długiej szyny oraz utworzeniu centrum serwisowego grodzic spółka ma zamiar rozwijać i wzmacniać swoją pozycję zarówno w grupie, jak i na rynkach zewnętrznych. Projektem o ogromnym znaczeniu dla firmy jest budowa w oddziale w Dąbrowie Górniczej linii do produkcji tzw. długich szyn, wykorzystywanych przy budowie linii kolejowych.

— Długa szyna to dla nas projekt absolutnie kluczowy i niezbędny, aby utrzymać i wzmocnić nasz udział w rynku. Zakończenie prac planujemy na grudzień 2013 r. — mówi Patrick Deforche, dyrektor ds. projektów ArcelorMittal na Europę Wschodnią.

Inwestycja pochłonie 36 mln EUR, z czego 4 mln przeznaczono w 2011 roku na zmiany konstrukcyjne walcowni dużej. Biorąc pod uwagę planowane inwestycje kolejowe dotyczące wymiany niemal połowy torowisk, inwestycja w produkcję 120 metrowych szyn wydaje się bardzo obiecująca dla koncernu. Tym bardziej, że długie szyny mogą także okazać się ważnym produktem eksportowym. W przyszłym roku ArcelorMittal Poland odda do użytku również nowoczesne centrum serwisowe grodzic, czyli stalowych ścianek służących do zabezpieczania ścian wykopów. Planowane zdolności produkcyjne centrum wyniosą 85 tys. ton.

— Kontynuacja strategicznego planu inwestycyjnego jest dla ArcelorMittal Poland kwestią priorytetową. Wierzymy, że dzięki niemu wzmocnimy nasz udział w rynku. Fakt, że Komitet Alokacji Inwestycji zatwierdził wszystkie cztery projekty w tak trudnych warunkach rynkowych, świadczy o tym, że polskie oddziały zajmują kluczową pozycję w strukturach grupy — podkreśla Manfred van Vlierberghe, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane