Czytasz dzięki

Arcelor Mittal inwestuje w ochronę środowiska

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-11-2012, 00:00

ArcelorMittal Poland otworzył w krakowskiej koksowni instalację oczyszczania gazu koksowniczego.

— Kontynuujemy program inwestycyjny niezależnie od trudnych warunków ekonomicznych, bo jesteśmy przekonani, że to on przesądza o naszej przewadze konkurencyjnej i gwarantuje utrzymanie czołowej pozycji na rynku — podkreśla Manfred van Vlierberghe, dyrektor generalny i wiceprezes ArcelorMittal Poland.

Budowa instalacji oczyszczania gazu powstającego w trakcie produkcji koksu trwała od 2010 r. Przestarzała, arszenikowo-sodowa technologia oczyszczania gazu z siarkowodoru i amoniaku została zastąpiona nowoczesną metodą amoniakalną. W rezultacie powstaje siarka o niemal stuprocentowej czystości, która stanie się produktem handlowym. Nowa hermetyczna instalacja przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii dzięki zastosowaniu przemienników częstotliwości na większości energochłonnych urządzeń. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązańtechnicznych i metod diagnostyki parametrów procesowych gwarantuje też bezpieczeństwo.

Z kolei zastosowanie nowego sposobu oczyszczania gazu pozwala wyeliminować z produkcji liczne substancje niebezpieczne, a jednocześnie redukuje ilość odpadów powstających w procesie technologicznym. Poza budową nowej instalacji do oczyszczania gazu koksowniczego ArcelorMittal Poland zrealizuje w najbliższym czasie także inne projekty służące bezpieczeństwu, ochronie środowiska oraz podniesieniu efektywności kosztowej zakładu.

W styczniu 2012 r. w krakowskiej koksowni rozpoczęła się budowa biologicznej oczyszczalni o mocy przerobowej40 m sześc. ścieków procesowych na godzinę. Instalacja ta, spełniająca wymogi środowiskowe i wymagania najlepszych dostępnych technik BAT (Best Available Techniques), zostanie dostosowana do aktualnych parametrów produkcji i do wymagań nowej instalacji oczyszczania gazu koksowniczego. Budowa pochłonie 24 mln zł. Kolejno wymienione zostaną również dwie nagrzewnice podgrzewające powietrze wdmuchiwane do wielkiego pieca. Jedno ze starych urządzeń zostało już zdemontowane, wkrótce zainstalowane zostanie nowe. Inwestycja

o wartości 50 mln zł przyniesie wzrost efektywności produkcji, a także przyczyni się do obniżenia emisji tlenku i dwutlenku węgla oraz tlenków azotu. Część surowcową huty zasili także dziewięć nowych kadzi torpedo, którymi przewożona będzie surówka z wielkiego pieca do stalowni. Wyeliminowanie używanych dotąd kadzi typu otwartego zmniejszy straty ciepła podczas transportu, a w efekcie ograniczy potrzebę dodatkowego podgrzewania surówki w stalowni, co pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Wartość tej inwestycji to 40 mln zł.

114 mln zł Taka jest łączna wartość inwestycji w instalacje oczyszczania gazu koksowniczego w krakowskiej koksowni oraz w nagrzewnice powietrza i w wymianę kadzi, dokonanych przez Arcelor Mittal od 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane