ArcelorMittal będzie stalowy i ekologiczny

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 04-02-2011, 00:00

ArcelorMittal Poland stawia na inwestycje ekologiczne. Dymiące kominy przestają być wizytówką hut.

W ciągu sekundy recyklingowi podlega 1,2 tony wyrobów hutniczych koncernu

ArcelorMittal Poland stawia na inwestycje ekologiczne. Dymiące kominy przestają być wizytówką hut.

Lista planowanych projektów inwestycyjnych ArcelorMittal Poland (AMP) czeka na akceptację w Luksemburgu. Wiele z nich poprawi jakość produkcji, ale także ograniczy trucie środowiska.

Pył zamiast koksu

Inwestycyjny budżet firmy będzie wkrótce gotowy. Już dziś jednak pewne jest, że w tym roku ruszy — w oddziale w Dąbrowie Górniczej — budowa instalacji wdmuchiwania pyłu węglowego. Dzięki temu projektowi — wartemu 25 mln zł — koks do wielkiego pieca będzie zastąpiony mniej szkodliwym dla środowiska pyłem węglowym.

Koncern nie zapomina też o koksowniach. Za 40 mln zł zacznie w tym roku budować w Krakowie biologiczną oczyszczalnię ścieków powstających w procesie koksowania węgla.

— Trwająca modernizacja wydziału chemicznego w krakowskiej koksowni sprawi natomiast, że do użytku wejdzie nowa technologia oczyszczania gazu koksowniczego z siarkowodoru. Koszt modernizacji to około 100 mln zł, a planowany termin jej zakończenia to koniec 2011 r. — mówi Sylwia Winiarek, rzecznik ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal wydał do tej pory w Polsce około 4 mld zł. Największą inwestycją była budowa walcowni blach w Krakowie.

— Sześć pieców zastąpiono jednym, dzięki czemu zużycie energii cieplnej spadło o 50 proc. — dodaje Sylwia Winiarek.

Stal to jeden z bardziej ekologicznych materiałów produkcyjnych.

— W całości podlega recyklingowi, a w hutach ArcelorMittal przerabiana jest największa ilość złomu na świecie — w ciągu sekundy recyklingowi podlega aż 1,2 mln ton stali. Każdego roku na całym świecie do ponownego przerobu wykorzystuje się 400 mln ton stalowego złomu — szacuje rzecznik polskiego koncernu.

Zielona rewolucja

Firma prowadzi też sporo działań, dzięki którym huty coraz mniej kojarzą się tylko z dymiącymi kominami. Od 2007 r. prowadzi tzw. zieloną rewolucję. Posadziła w byłych strefach ochronnych swoich hut 350 tys. drzew za 1 mln zł. 7,5 mln zł kosztowała ją natomiast redukcja emisji hałasu w krakowskiej Nowej Hucie.

Koncern zatrudnia też tzw. ekoambasadora. To pracownik, którego zadaniem jest współpraca z samorządami i organizacjami ekologicznymi w celu ograniczenia zanieczyszczania środowiska przez zakłady grupy w Polsce.

Ekoinwestycje AMP

Projekt i koszt w mln zł

- Budowa oczyszczalni ścieków w Dąbrowie Górniczej 2

- Budowa biologicznej oczyszczalni w Krakowie 40

- Budowa instalacji odpylania hali wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej 28

- Modernizacja instalacji do suszenia powierzchni blach w Świętochłowicach 1

- Modernizacja wydzia- łu chemicznego w Krakowie 100

- Remont płuczki siarkowodorowej w Krakowie 2,5

- Obniżenie poziomu hałasu 7,5

- Sadzenie drzew 1

Źródło: Firma

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane