ArcelorMittal Poland inwestuje ponad 1 mld zł w przedsięwzięcia środowiskowe

  • PAP
opublikowano: 08-06-2018, 10:38
aktualizacja: 08-06-2018, 10:40

Koncern hutniczy ArcelorMittal Poland w ciągu 3 lat przeznacza ponad 1 mld zł na przedsięwzięcia służące ochronie środowiska. To m.in. obecne inwestycje w spiekalni, stalowni i elektrociepłowni oddziału firmy w Dąbrowie Górniczej. Ich efektem będzie mniejsza emisja pyłów i szkodliwych substancji.

W piątek przedstawiciele koncernu przedstawili szczegóły realizowanych w dawnej Hucie Katowice inwestycji, których łączny koszt sięga 700 mln zł. Inwestycje mają zakończyć się przed końcem tego roku, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

Jak mówił członek zarządu koncernu, dyrektor ochrony środowiska i energetyki, Tomasz Ślęzak, to prawdopodobnie największy obecnie program środowiskowy w polskim przemyśle, służący m.in. spełnieniu wymogów unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych.

„Realizujemy ogromny program inwestycyjny związany z ochroną środowiska, przeznaczając na niego grubo ponad 1 mld zł w trzy lata. Z jednej strony skłaniają nas do tego nowe normy emisyjne i przepisy Prawa ochrony środowiska, z drugiej chcemy to robić, ponieważ czujemy się odpowiedzialni za to, w jaki sposób produkujemy” – powiedział Ślęzak.

Jak wynika z przedstawionych w piątek danych, blisko 40 lat temu ówczesna Huta Katowice – jedna z największych inwestycji rządu PRL lat 70. ub. wieku – emitowała aż 95 proc. więcej pyłów, 57 proc. więcej tlenków azotu i 91 proc. więcej dwutlenku siarki niż obecnie dąbrowski oddział ArcelorMittal.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że w hutnictwie nie da się całkowicie wyeliminować emisji, można jednak – czemu służą już zrealizowane i obecne inwestycje – radykalnie zmniejszyć ich wielkość. Obecnie udział całego dąbrowskiego przemysłu w zapyleniu powietrza (i postawaniu smogu) w tym mieście i okolicach hutnicy szacują na ok. 5 proc. zimą i 15-17 proc. latem – za pozostałą część odpowiada przede wszystkim emisja z gospodarstw domowych i transport.

Realizowane obecnie w Dąbrowie Górniczej inwestycje dotyczą stalowni, spiekalni oraz elektrociepłowni Tameh Polska – spółki będącej wspólnym przedsięwzięciem ArcelorMittal i grupy Tauron.

W stalowni realizowane kosztem ok. 200 mln zł prace dotyczą modernizacji istniejącego systemu odpylania oraz budowy nowej odpylni, wielkością zbliżonej do bloku mieszkalnego. Ma to przełożyć się na znaczne obniżenie emisji pyłów podczas wytapiania stali z surówki i złomu.

Ponadto na wysokości ok. 40 m zainstalowane zostaną gigantyczne okapy - wyłapią one tzw. emisję niezorganizowaną, która obecnie bywa co jakiś czas widoczna nad budynkiem stalowni. Nad każdym z trzech konwertorów (urządzeń, w których powstaje stal) zamontowane zostaną trzy takie pochłaniacze, dzięki realizacji tych zadań wydajność systemu odpylania zwiększy się trzykrotnie.

Warte w sumie ponad 140 mln zł projekty dotyczące spiekalni polegają na budowie nowych filtrów dla taśm spiekalniczych, które wykorzystywane są do tworzenia spieku rudy żelaza - podstawowego składnika wsadu dla wielkich pieców. Każda z instalacji odpylających będzie hybrydą, czyli połączeniem dwóch typów filtrów – elektrostatycznego i workowego – w jednej obudowie. Do jednej taśmy przyporządkowane będą dwa takie zestawy.

W październiku ub. roku uruchomiono pierwszy filtr dla taśmy nr 3, natomiast rozruch drugiego nastąpił w pierwszej połowie maja br. Bliźniaczy projekt dotyczy taśmy spiekalniczej nr 1. Cała inwestycja pozwoli przeszło sześciokrotnie zmniejszyć emisję pyłu na obydwu taśmach. „Naszym celem jest zainstalowanie specjalnych, bardzo nowoczesnych, elektrofiltrów i ograniczenie emisji prawie o dwie trzecie” – tłumaczył Ślęzak.

Trzeci projekt, za ok. 300 mln zł, to budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w elektrociepłowni Tameh Polska. Dzięki tej inwestycji spaliny powstające w kotłach energetycznych będą najpierw odsiarczane po wejściu w reakcję z wapnem, a później dodatkowo odpylane. Następnie, po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury, będą poddawane odazotowaniu przy użyciu wody amoniakalnej.

„Efekt środowiskowy będzie olbrzymi. Ta instalacja pozwoli nam ograniczyć emisję pyłów o ponad 86 proc., tlenków azotu o 35 proc., a dwutlenków siarki o 66 proc.” – oszacował w piątek członek zarządu spółki Manfred Wawrzynosek.

Wcześniej pod kątem unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych koncern m.in. unowocześnił swoją koksownię w Krakowie i krakowski wielki piec. W Zdzieszowicach zmodernizowano wydział węglopochodnych, a w Sosnowcu elektrociepłownię. Na część tych zadań firma uzyskała pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce - skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ok. 11 tys. osób; kolejne ponad 3 tys. pracuje w spółkach zależnych. Firma produkuje stalowe wyroby długie, płaskie, specjalne oraz półwyroby na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Polska spółka jest częścią globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali, działającego w ponad 60 krajach. W ub. roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 68,7 mld USD, a wielkość produkcji stali surowej w zakładach firmy wyniosła 93,1 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu