ArcelorMittal Poland obniży emisje zanieczyszczeń

Barbara Warpechowska
opublikowano: 03-12-2015, 22:00

W dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland trwają prace nad projektem modernizacji systemu odpylania taśmy spiekalniczej nr 3.

Łączna wartość inwestycji, dostosowującej firmę do wymagań unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED — Industrial Emissions Directive), przekroczy 160 mln zł. Firma prowadzi rozmowy z oferentami. Zaraz po wyborze wykonawcy i uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpocznie się faza projektowania, a następnie realizacja inwestycji. Kolejnym dużym projektem jest system odpylania stalowni konwertorowej.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

— Obie inwestycje, a więc zarówno modernizacja systemu odpylania taśmy spiekalniczej, jak i stalowni konwertorowej są ukierunkowane na poprawę wskaźników środowiskowych. Ich efekty odczuje przede wszystkim lokalna społeczność. Przedsięwzięcia pozwolą ograniczyć emisję pyłu, co przełoży się na lepszą jakość powietrza w otoczeniu naszych zakładów — podkreśla Geert Verbeeck, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

I dodaje: — ArcelorMittal Poland od początku obecności w Polsce przykłada szczególną wagę do zmniejszania wpływu swoich instalacji na środowisko.Wynikiem programu inwestycyjnego, którego wartość od 2004 r. przekroczyła5 mld zł, jest redukcja emisji CO 2 o 25 proc., a pyłu o 30 proc. Taśmy spiekalnicze to urządzenia, na których spiekane są rudy żelaza wraz z dodatkami. Tak powstaje wsad dla wielkich pieców.

Rozpoczęta właśnie inwestycja zakłada zmianę systemu odpylania taśmy spiekalniczej nr 3 oraz uwzględnia typy rud żelaza stosowane w dąbrowskim oddziale firmy. W wyniku realizacji tej inwestycji system odpylania spiekalni będzie spełniał nowe regulacje, obligujące zakłady przemysłowe do dostosowania instalacji do wymagań, które zaczną obowiązywać w 2018 r. Koncern szacuje, że koszty dostosowania wszystkich jego zakładów do wymagań unijnej dyrektywy wyniosą około 400 mln euro.

— Poprawa efektywności odpylania taśmy spiekalniczej jest ważna ze względu na konieczność spełnienia tych wymagań i osiągnięcia znacznej redukcji obecnego poziomu emisji pyłu. Dodatkowym efektem ekologicznym projektu będzie obniżenie emisji m.in. żelaza, cynku i ołowiu zawartych w pyle. Nowe urządzenia będą też cichsze, a więc zmniejszy się hałas — mówi Jacek Woliński, dyrektor Biura Energetyki i Ochrony Środowiska w ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal Poland

Największy producent stali w Polsce. Firma skupia około 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca, oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia około 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi — ponad 14 tys. Firma produkuje wiele wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. Jest jedynym w Europie i jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu