ArcelorMittal spadł ze stalowego podium

KAP
opublikowano: 10-08-2009, 00:00

Siewierstal liderem stalowego rynku? Tak wynika z nowego rankingu Word Steel Dynamics.

Siewierstal liderem stalowego rynku? Tak wynika z nowego rankingu Word Steel Dynamics.

ArcelorMittal traci pozycję lidera w światowej produkcji stali. Według najnowszego rankingu firmy analitycznej Word Steel Dynamics, podanego przez SteelGuru News, pierwsze miejsce przypada rosyjskiej firmy Siewierstal. Drugie na pudle jest koreańskie Posco, a trzeci chiński Baosteel. ArcelorMittal zajmuje miejsce tuż za podium, a pierwszą piątkę zamyka rosyjska NLMK, czyli Novolipetsk Steel. Ranking nie jest jednak opracowywany tylko na podstawie obecnych wyników koncernów, ale także analiz prognoz wynikających z zawartych kontraktów na dostawy i mocy wytwórczych.

Przedstawiciele polskiego sektora stalowego nie są zaskoczeni. Podkreślają, że Mittal spadł z pozycji lidera, bo postawił na rentowność produkcji, a nie na jej ilość.

— ArcelorMittal jest firmą działającą według zasad rynkowych. Skoro spadł popyt na wyroby stalowe, ograniczył produkcję, a to odbiło się na wielkości jego dostaw. Działanie rosyjskich firm to natomiast trochę kosmiczna ekonomia. Tu więcej do powiedzenia ma polityka niż rynek — uważa Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Rzeczywiście, niedawny przykład Olega Deripaski, któremu premier Władimir Putin kazał otworzyć nierentowną fabrykę, którą rosyjski oligarcha chciał zamknąć, pokazuje, że w Rosji rachunek ekonomiczny w biznesie nie zawsze jest najważniejszy.

Skąd natomiast bierze się w rankingu druga lokata koreańskiego Posco?

— Posco zawsze było największym dostawcą stali na Daleki Wschód, a tam światowy kryzys odczuwany jest słabiej niż w innych regionach — uważa Andrzej Ciepiela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane