Czytasz dzięki

Arctic Paper inwestuje

ANP
opublikowano: 03-03-2011, 00:00

Rozbudowa mocy energetycznych, rozszerzenie asortymentu i poprawa wyników — to plan grupy.

Rozbudowa mocy energetycznych, rozszerzenie asortymentu i poprawa wyników — to plan grupy.

Po najtrudniejszym roku w historii grupa ma w planach inwestycje poprawiające efektywność energetyczną zakładów. Na pierwszy ogień pójdzie zakład w Kostrzynie, w którym powstaje niepowlekany papier bezdrzewny.

— Chcemy w kilku etapach, w latach 2011-15, rozbudować moce energetyczne z partnerami zewnętrznymi, by wytwarzać więcej energii w elektrociepłowni i sprzedawać ją na zewnątrz. Celem jest dodatkowe 50-100 MW, ale to będzie uzależnione od dostępności gazu z lokalnych złóż. Możemy zaoferować lokalizację i operowanie obiektem, a koszty budowy zostałyby poniesione przez partnera — mówi Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Ta inwestycja ma zmniejszyć energochłonność o około 15-20 proc.

W planach grupa ma także rozbudowę elektrowni wodnej w szwedzkim zakładzie Munkendals.

— Rozważamy też ewentualnie nabycie dodatkowych mocy w Szwecji — dodaje Michał Jarczyński.

Władze Arctic Paper myślą też o poszerzeniu asortymentu produktów i wyjściu poza papier graficzny.

— Rozważamy produkcję papieru do zastosowania w budownictwie i ekskluzywnych opakowaniach. Chcemy, by takie produkty w perspektywie trzech-pięciu lat stanowiły 15-20 proc. sprzedaży — mówi prezes.

W IV kw. grupa miała 598,3 mln zł przychodów (+ 38 proc. r/r) i 35 mln zł zysku netto (+12 proc.) już po rozliczeniu ceny nabycia zakładu w Grycksbo oraz odpisu z tytułu trwałej utraty wartości zakładu w Mochenwagen

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane