Arctic: papier podrożeje

Anna Pronińska
opublikowano: 19-05-2010, 00:00

Choć tegoroczne wyniki będą gorsze niż w 2009 r., w planach jest rozbudowa kostrzyńskiego zakładu.

Choć tegoroczne wyniki będą gorsze niż w 2009 r., w planach jest rozbudowa kostrzyńskiego zakładu.

Arctic Paper, producent papieru, odczuwa skutki rosnących cen surowców (zwłaszcza celulozy) oraz niekorzystnych kursów walutowych.

— Poprawy wyników oczekuję od trzeciego kwartału tego roku. To półrocze będzie trudne. Spodziewam się, że w drugim kwartale wynik netto będzie na lekkim minusie — przyznaje Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Pierwsze trzy miesiące roku spółka zakończyła z 479,4 mln zł skonsolidowanych przychodów (+0,8 proc. r/r) i 670 tys. zł zysku netto (wobec 39,4 mln zł rok wcześniej).

— W I kwartale 2010 r. prawie o 50 proc. r/r wzrosły ceny celulozy i osiągnęły poziom nienotowany od wielu lat. W najbliższych miesiącach spodziewam się załamania na rynku celulozy. Poza tym spółce nie sprzyja relacja EUR/USD — dodaje prezes Arctic Paper.

Ujawnia, że w czerwcu planuje podwyżkę cen papieru o 10-12 proc., już trzecią w tym roku.

— To efekt szukania możliwości ograniczania kosztów. Staramy się zwiększać sprzedaż na rynkach bardziej rentownych i rozważamy współpracę z wybranym producentem celulozy. Poza tym tej jesieni zdecydujemy o rozbudowie mocy fabryki w Kostrzynie o 100 tys. ton papieru rocznie z 285 tys. ton obecnie — dodaje Michał Jarczyński.

Inwestycja ma być finansowana z pieniędzy własnych. Prezes nie wyklucza posiłkowania się kredytem, a nawet nową emisją akcji lub obligacji, ale uznaje ją za mało prawdopodobną. Realizacja przedsięwzięcia ma zająć dwa lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy