Arcybiskup Canterbury zajmie się sprawą kupna portfela pożyczek brytyjskiej Wongi

opublikowano: 17-09-2018, 08:30

Stojący na czele Kościoła Anglii arcybiskup Justin Welby będzie przewodził działaniom, których celem jest wykupienie ok. 400 mln GBP długu klientów upadłej niedawno brytyjskiej firmy pożyczkowej Wonga, informuje BBC.

Arcybiskup Welby spotka się z potencjalnym inwestorami i organizacjami charytatywnymi w celu omówienia ewentualnej oferty kupna długu ok. 200 pożyczkobiorców brytyjskiej Wongi, którym grozi spłata pożyczek obłożonych bardzo wysokim oprocentowaniem w przypadku przejęcia portfela długów przez komercyjnych pożyczkodawców. The Guardian pisze, że wstępna propozycja grupy, której przewodzi arcybiskup Welby przewiduje całkowitą, lub znaczącą redukcję odsetek od długu byłych klientów brytyjskiej Wongi.  

Justin Welby
Zobacz więcej

Justin Welby fot. Bloomberg

6 września pisaliśmy, że brytyjski poseł Frank Field, przewodniczący parlamentarnej komisji pracy i emerytur, zwrócił się do arcybiskupa Welby’ego, aby stworzył konsorcjum „dobrych ludzi”, które kupiłoby portfel długów klientów brytyjskiej Wongi. Field przekonywał, że chodzi mu o to aby biedni ludzie nie byli nadal eksploatowani.

- Portfel pożyczek udzielonych przez Wongę zostanie sprzedany, a jeśli historia jest jakąś wskazówką co do przyszłości, będzie oferowany niezwykle tanio. Przypuszczam, że w tym portfelu będą takie pożyczki, których udzielono wyłącznie by eksploatować biednych – głosił list Fielda skierowany do Arcybiskupa Canterbury. -  Czy byłaby możliwość, aby poprosić władze Kościoła o szybkie zebranie konsorcjum dobrych ludzi posiadających pieniądze, którzy spróbowaliby kupić portfel pożyczek tych biednych ludzi po niskiej cenie? – pyta.

30 sierpnia brytyjska Wonga Group zdecydowała się oddać pod zarząd administracyjny w związku z falą roszczeń klientów firmy wynikających ze zmian prawnych dotyczących klientów firm pożyczkowych. Wonga zastrzegła, że jej zagranicznych spółek to nie dotyczy.

Wystąpienie do Welby’ego nie jest przypadkowe. W 2013 roku przyznał on, że Kościół Anglii pośrednio zainwestował w Wongę. Uznał wówczas, że z racji lichwiarskiego charakteru pożyczek udzielanych przez spółkę to „nie powinno się zdarzyć” i „jest bardzo zawstydzające”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu