Arcybiskup Welby wezwany do organizacji kupna portfela pożyczek brytyjskiej Wongi

opublikowano: 06-09-2018, 17:54

Brytyjski poseł Frank Field zwrócił się do Justina Welby'ego, Arcybiskupa Canterbury, głowy Kościoła Anglikańskiego, aby stworzył konsorcjum „dobrych ludzi”, które kupiłoby portfel długów klientów brytyjskiej Wongi.

Największa brytyjska firma udzielająca mikropożyczek niedawno trafiła pod zarząd administracyjny. Field, przewodniczący parlamentarnej komisji pracy i emerytur przekonuje, że chodzi mu o to aby biedni ludzie nie byli nadal eksploatowani.

Zobacz więcej

Biskup Justin Welby (fot. YouTube)

- Portfel pożyczek udzielonych przez Wongę zostanie sprzedany, a jeśli historia jest jakąś wskazówką co do przyszłości, będzie oferowany niezwykle tanio. Przypuszczam, że w tym portfelu będą takie pożyczki, których udzielono wyłącznie by eksploatować biednych – głosi list Fielda skierowany do Arcybiskupa Canterbury. -  Czy byłaby możliwość, aby poprosić władze Kościoła o szybkie zebranie konsorcjum dobrych ludzi posiadających pieniądze, którzy spróbowaliby kupić portfel pożyczek tych biednych ludzi po niskiej cenie? – pyta.

Wskazuje, że pozwoliłoby to zapobiec „terroryzowaniu” biednych przez innych pożyczkodawców lub windykatorów.  

Liczbę dłużników brytyjskiej Wongi szacuje się ok. 220 tys. Wartość udzielonych pożyczek to ok. 400 mln GBP.

W 2013 roku Justin Welby przyznał, że Kościół Anglii pośrednio zainwestował w Wongę. Uznał wówczas, że to „nie powinno się zdarzyć” i „jest bardzo zawstydzające”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu