Arcydzieło chińskiego malarstwa w Sotheby's

opublikowano: 25-03-2018, 22:00

Zwój z 10 widokami świętej góry Tai Shan jest przykładem złotego wieku sztuki Qingów. Namalował go Qian Weicheng (1720-72), wirtuoz kompozycji, ulubiony malarz cesarza, który zawsze towarzyszył mu podczas oficjalnych inspekcji.

 Pokryty świątyniami i pawilonami masyw Tai Shan (1530 m n.p.m.) w prowincji Szantung należy do pięciu świętych gór taoizmu.

Zobacz więcej

fot.sotheby's

Górę kojarzoną ze wschodem słońca uważa się za najważniejszą. W kulturze Chin pełniła bardzo ważną rolę jako miejsce rytualnego składania ofiar niebiosom (Tian), czyli stwórcy wszechrzeczy, i ziemi przez cesarzy chińskich. Oficjalnie używali oni tytułu Synów Nieba (Tianzi), a ofiara złożona na szczycie góry i u jej podnóża miała zapewnić pomyślne losy dynastii i wiązała się z potwierdzeniem mandatu cesarza. Panowanie Qianlonga przez ponad 60 lat (1735–96) należało do najdłuższych w historii Chin, a lata dobrego administrowania przyniosły mandżurskiej dynastii Qing (1644-1911) apogeum władzy.

„Dziesięć pomyślnych krajobrazów Taj Szan” zawiera wiersze ułożone przez cesarza i przez niego wykaligrafowane. Qianlong nie tylko odznaczał się doskonałym smakiem jako patron sztuk i literatury, lecz był także uzdolnionym poetą, malarzem i kaligrafem. Każdemu widokowi towarzyszy wiersz, w którym cesarz upamiętnił ulubionego artystę. Papierowy zwój długości ponad 4,5 m i szerokości prawie 34 cm przechowywano w Zakazanym Mieście w Pekinie. W 1922 r. ostatni cesarz podarował go młodszemu bratu Pu Jie. Zwój po kryjomu trafił do Tiencinu i kiedy w 1925 r. „komisja likwidacyjna dynastii Qingów” przeprowadzała remanent skarbów cesarskich, już go nie odnaleziono. Dzieło Weichenga wyceniane jest na 6,4-8,96 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy