Arena.pl złożyła już wniosek o upadłość

Mariusz Zielke
12-10-2001, 00:00

Arena.pl złożyła już wniosek o upadłość

Koniec Areny. Internetowy portal, któremu nie udało się wejść na GPW, złożył wniosek o upadłość. Bilans spółki to ponad 20 mln zł strat dla inwestorów, 7 mln zł długów, zawiedzione nadzieje i nie dokończony proces z Tel-Energo o doprowadzenie do fiaska publicznej emisji portalu.

Po fiasku publicznej emisji Arenie nie udało się przetrwać. Wczoraj spółka złożyła do sądu wniosek o upadłość, podając jako przyczynę brak zainteresowania akcjonariuszy dalszym finansowaniem samego portalu.

— Mieliśmy kilka wariantów programu naprawczego i istniały też przesłanki do przeprowadzenia postępowania układowego z wierzycielami. To jednak wymagało pewnego dokapitalizowania spółki przez akcjonariuszy — mówi Jan Steckiewicz, sprawujący funkcję jednoosobowego zarządu Areny.

Tłumaczy, że — według jednego z projektów planu naprawczego — Arena mogłaby prowadzić sam portal, który po 3-6 miesiącach przestałby generować straty. Akcjonariusze uznali jednak, że nie mogą dalej finansować spółki. Nic dziwnego — CentralEuropa.com, właściciel Areny, oraz amerykański fundusz inwestycyjny TDA Capital straciły na inwestycji około 20 mln zł.

Cios poniżej pasa

Jan Steckiewicz nie chce podać, jakie długi ma w tej chwili Arena. Według szacunków „PB”, jest to ponad 7 mln zł. Spółka uwikłana jest w proces z Tel-Energo, partnerem w spółce E-connections. Portal oskarża operatora sieci szkieletowej o doprowadzenie do fiaska publicznej emisji akcji Areny. pl.

W czasie publicznej subskrypcji Jerzy Urbanowicz, prezes Tel- -Energo, wysłał do prasy oświadczenie, że nie widzi możliwości współpracy z Areną na wcześniej uzgodnionych warunkach. Tymczasem większość środków, które portal chciał pozyskać z emisji, miała zostać przeznaczona na finansowanie wspólnego przedsięwzięcia z Tel-Energo.

— Jest kilka wariantów dalszego postępowania przeciwko Tel- -Energo. Po ogłoszeniu upadłości wniosek ze strony Areny może podtrzymać syndyk. Poza tym sprawę założyć może właściciel Areny — CentralEuropa.com. Taka ewentualność została zresztą wcześniej zapowiedziana przez CE — mówi Jan Steckiewicz.

Następni po Yoyo

Arena jest kolejną internetową spółką przeżywającą kłopoty po załamaniu internetowej hossy. We wrześniu wniosek o upadłość złożyła Internet Idea, właściciel portalu Yoyo. Niejasna jest też sytuacja Poland.com, w którym inwestorem jest Elektrim. Giełdowy holding wstrzymał też finansowanie dla innego projektu sieciowego — eCenter, spółki, która świadczy usługi outsourcingowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Arena.pl złożyła już wniosek o upadłość