Aresztowano prezesa fundacji wyłudzającego unijne dotacje

PAP
opublikowano: 15-04-2008, 14:09

Na miesiąc został aresztowany prezes jednej z krakowskich fundacji, który pod przykrywką legalnej dobroczynnej działalności wyłudzał unijne dotacje. Jego działalność naraziła Skarb Państwa i Unię Europejską na straty w wysokości co najmniej 290 tys. zł.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak, 54-letni prezes fundacji podejrzany jest także o nakłanianie innych osób do wystawiania fałszywych faktur na łączną kwotę co najmniej 2 mln zł.

Mężczyźnie zostały przedstawione zarzuty oszustwa, posługiwania się sfałszowanymi dokumentami w celu wyłudzenia dotacji, a także poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Nielegalny proceder prowadzony był od połowy 2006 r. Polegał on na tym, że fundacja, m.in. organizująca współfinansowane przez Unię szkolenia z zakresu doskonalenia zawodowego dla osób powyżej 45. roku życia, rzeczywiście takie zajęcia przeprowadzała, ale faktury za wynajem sal oraz za zakup potrzebnego do zajęć sprzętu były fałszowane i wielokrotnie zawyżane. Na ich podstawie fundacja ubiegała się o unijną refundację.

Wokół fundacji powstało kilkanaście spółek założonych na podstawione osoby, tzw. słupy, które zajmowały się wystawianiem zawyżanych faktur. Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i zapowiadają dalsze zatrzymania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Aresztowano prezesa fundacji wyłudzającego unijne dotacje