Czytasz dzięki

Argentyna ma najwyższą stopę procentową na świecie

opublikowano: 30-08-2018, 16:54

Bank centralny Argentyny podwyższył stopę procentową do 60 proc. po tym jak wartość peso spadła rekordowo nisko.

Bank centralny Argentyny podwyższył w czwartek stopę procentową aż o 15 pkt. procentowych. Stało się to dzień po tym jak prezydent Mauricio Marci ogłosił, że wystąpił do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przyspieszenie udostępnienia linii kredytowej wysokości 50 mld USD. Celem jest zapewnienie rynków, że kraj ma dostateczną ilość pieniędzy na sfinansowanie przyszłorocznego budżetu bez zaciągania dodatkowego długu.

Notowania USDARS w środę i czwartek
Zobacz więcej

Notowania USDARS w środę i czwartek

W czwartek argentyńskie peso rekordowo słabło do 40 za dolara amerykańskiego. Obecnie jego wartość spada o 11,8 proc. do 38 za dolara. Od początku roku argentyńska waluta straciła połowę wartości.  

Przez ostatnie pięć miesięcy rząd Marci'ego nie zdołał przedstawić wiarygodnej strategii naprawy sytuacji gospodarczej, reduki deficytów budżetowego i obrotów bieżących i zahamowania wzrostu inflacji sięgającej ponad 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane