Argentyna zaostrzyła kontrolę kapitału

opublikowano: 28-10-2019, 06:38

Po zwycięstwie w wyborach prezydenckich kandydata opozycji Alberto Fernandeza, Argentyna zaostrzyła kontrolę kapitału.

Bank centralny ograniczył możliwość kupna dolarów przez oszczędzających do 200 USD miesięcznie. Wcześniej limit wynosił 10 tys. USD. Celem decyzji jest ochrona rezerw zagranicznych w okresie zmiany władzy politycznej, do której formalnie dojdzie 10 grudnia. 

Alberto Fernandez
fot. Bloomberg

- Ograniczenie możliwości zakupu dolarów w Argentynie prawdopodobnie nie zmniejszy presji na peso, którego osłabienie będzie kontynuowane – powiedział Toru Nishihama, ekonomista rynków wschodzących w Dai-ichi Life Research Institute w Tokyo. – Pozostaną obawy dotyczące potencjalnej niewypłacalności i pogorszenia fiskalnej kondycji kraju – dodał.

Zwycięstwo Fernandeza odbierane jest jako powrót peronizmu, czyli populizmu. Kontrola kapitału w Argentynie została wprowadzona na początku września po tym jak doszło do gwałtownego osłabienia peso kiedy Fernandez wygrał w prawyborach z prezydentem Mauricio Macrim. Od tego czasu spadały rezerwy zagraniczne, które wynoszą obecnie 43,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane