Argentyna zmniejszy ograniczenia przy wypłatach z kont

Reuters
opublikowano: 08-01-2002, 18:42

BUENOS AIRES (Reuters) - We wtorek rząd Argentyny zapowiedział, że jest gotowy zmniejszyć ograniczenia dotyczące wypłat środków z kont osobistych, aby pobudzić do wzrostu słabnąca gospodarkę. Rząd prezydenta Eduardo Duhalde zamierza również wytłumaczyć sposób działania nowego dualnego systemu wymiany peso. W niedzielę władze Argentyny zdecydowały się zdewaluować peso i ustalić j

BUENOS AIRES (Reuters) - We wtorek rząd Argentyny zapowiedział, że jest gotowy zmniejszyć ograniczenia dotyczące wypłat środków z kont osobistych, aby pobudzić do wzrostu słabnąca gospodarkę.

Rząd prezydenta Eduardo Duhalde zamierza również wytłumaczyć sposób działania nowego dualnego systemu wymiany peso. W niedzielę władze Argentyny zdecydowały się zdewaluować peso i ustalić jego kurs na poziomie 1,40 wobec dolara. Równocześnie w nieoficjalnym obiegu kurs waluty zostanie uwolniony.

"Dzisiaj mamy zamiar ogłosić, na jakich zasadach działać będą ograniczenia w wypłacie środków z kont oraz system kursowy - na rynku oficjalnym i wolnym" - powiedział w wywiadzie radiowym wiceminister gospodarki Jorge Todesco.

Rząd zamierza zmienić dotychczasowe ograniczenia przy wypłacie środków z kont z 1.000 peso miesięcznie do 1.500 dla cześci rachunków.

Dewaluacja oficjalnie stanie się faktem w środę.

Jednak wielu Argentyńczyków nie chce czekać na kolejne działania rządu i wybiera emigrację. We wtorek rano przed konsulatami hiszpańskim i włoskim ustawiły się długie kolejki.

Wiele sklepów głównie z zagranicznym sprzętem elektronicznym zignorowało wezwania władz i podniosło ceny w oczekiwaniu na dewaluację. Wielu inwestorów obawia się, że peso, który zostanie całkowicie uwolniony w ciągu czterech - pięciu miesięcy może znacząco stracić na wartości.

Według analityków banku inwestycyjnego JP Morgan kurs argentyńskiej waluty może do końca roku spaść nawet do poziomu 2,7 peso wobec dolara.

Przez ostatnie 10 lat peso był związany z dolarem w stosunku jeden do jednego, co pozwoliło rządowi zdusić panującą w kraju hiperinflację. Jednak wraz z umocnieniem się amerykańskiej waluty argentyński eksport utracił konkurencyjność, a kraj pogrążył się w trwającej od czterech lat recesji.

Zdaniem analityków JP Morgan już "w nadchodzących dniach" kurs argentyńskiej waluty może spaść nawet do poziomu dwóch peso wobec dolara.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane