Argentyńczycy inwestują w luksusowe auta

MD
opublikowano: 16-05-2013, 00:00

W kwietniu największy wzrost sprzedaży w Argentynie wśród producentów aut zanotowały BMW i Jaguar Land Rover Automotive.

Galopująca inflacja spowodowała, że Argentyńczycy starają się zachować wartość majątku, kupując luksusowe auta. Dane z ubiegłego roku wskazują, że ceny używanych aut rosły wraz z 25-procentową inflacją, tymczasem obligacje denominowane w peso, indeksowane o stopę inflacji, staniały o 13 proc. Był to największy spadek wśród wszystkich rynków wschodzących. Nic dziwnego, że w kwietniu sprzedaż aut wzrosła o 30 proc. w ujęciu rocznym, najmocniej od 20 miesięcy. Argentyńczycy nie mogą uciec do dolara, bo oficjalnie nie mogą go kupować. Z drugiej strony oficjalny kurs waluty USA jest tak niski, że zwiększa popyt na sprowadzane po takiej cenie drogie, zagraniczne auta. — To sposób na zachowanie wartości pieniędzy w czasie — powiedział Ignacio Monteserin, sprzedawca z salonu BMW w Buenos Aires. Od początku roku Argentyńczycy kupili 1588 aut BMW, ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Sprzedaż jaguarów i land roverów wzrosła o 200 i 278 proc., sprzedaż mini cooperów — o 54 proc. Cena po oficjalnym kursie to 194 tys. pesos, czyli 37 tys. USD. Po kursie czarnorynkowym cena auta spada w przeliczeniu na dolara do 19,4 tys.USD i jest niższa niż w USA, gdzie wynosi 22,15 tys. USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Argentyńczycy inwestują w luksusowe auta