Czytasz dzięki

ARiMR: 8,5 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-08-2005, 19:30

Rolnicy, których gospodarstwa dotknęła susza, mogą ubiegać się o kredyty klęskowe z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W tym roku Agencja przeznaczy na dopłaty do oprocentowania kredytów 8,5 mln zł - poinformowała ARiMR we wtorkowym komunikacie przekazanym PAP.

Rolnicy, których gospodarstwa dotknęła susza, mogą ubiegać się o kredyty klęskowe z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W tym roku Agencja przeznaczy na dopłaty do oprocentowania kredytów 8,5 mln zł - poinformowała ARiMR we wtorkowym komunikacie przekazanym PAP.

"W tegorocznym planie finansowym Agencji na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych udzielanych w br. zarezerwowano kwotę 8,5 mln zł. Do 29 lipca br. ARiMR rozdysponowała bankom z tego tytułu kwotę 518,8 tys. zł" - czytamy w komunikacie.

W 2005 r. Agencja może stosować poręczenia i gwarancje wobec kredytów klęskowych. W planie finansowym zarezerwowano na ten cel 5 mln zł.

Obecnie oprocentowanie klęskowych kredytów inwestycyjnych wynosi dla kredytobiorcy od 1,20 proc. do 1,32 proc. w skali roku. Kredyty klęskowe obrotowe są oprocentowane 1,20 proc. w skali roku.

Kredyt klęskowy obrotowy może być udzielony na 24 miesiące, a w niektórych przypadkach okres stosowania dopłat do kredytu może być dłuższy. Kredyt inwestycyjny jest udzielany na 8 lat, z wyjątkiem kredytu na zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego - okres spłaty nie może być dłuższy niż 5 lat. W obu przypadkach bank może zastosować karencję w spłacie do 2 lat.

Kredyt klęskowy obrotowy można przeznaczyć na zakup m.in: kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin i paliwa na cele rolnicze. Kredyt klęskowy inwestycyjny może być przeznaczony na odtworzenie zniszczonych w wyniku klęski środków trwałych.

Wysokość kredytu nie może przekraczać wielkości szkód określonych przez komisję wojewody, zajmującą się szacowaniem strat. Nie może to być więcej niż 4 mln zł na przedsięwzięcie w gospodarstwie rolnym lub 8 mln zł na działy specjalne produkcji rolnej. Nie jest wymagany udział środków własnych kredytobiorcy, jednak musi on potem udokumentować wykorzystanie co najmniej 70 proc. uzyskanego kredytu obrotowego i 100 proc. inwestycyjnego.

Rolnicy którzy spłacają wcześniej zaciągnięte kredyty preferencyjne, mają możliwość wydłużenia okresu spłaty kredytów klęskowych obrotowych oraz ubiegania się o prolongatę spłaty rat.

W 2005 r. kredytów klęskowych udzielają cztery banki: Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski oraz Mazowiecki Bank Regionalny. W pierwszym półroczu udzieliły one 1123 kredytów klęskowych na kwotę ok. 10,3 mln zł.

Komisje wojewódzkie oceniły, że w 2005 r. zostało poszkodowanych ponad 14 tys. gospodarstw, na kwotę 145,7 mln zł, głównie w wyniku wymarznięcia (5,9 tys. gospodarstwa na kwotę 120 mln zł), gradobicia (1,5 tys. gospodarstw na kwotę prawie 17 mln zł), powodzi (2 tys. gospodarstw na kwotę 3,8 mln zł) i huraganu (3 tys. gospodarstw na kwotę 1,7 mln zł).

Obecnie komisje wojewódzkie szacują straty spowodowane tegoroczną suszą.

Wiceminister rolnictwa Józef Śliwa poinformował niedawno, że klęska suszy występuje głównie w północno-wschodniej, środkowo-wschodniej i centralnej części Polski, tam spadek zbiorów zbóż szacowany jest nawet na 30-50 proc. w stosunku do zbiorów z ubiegłego roku. Wynika tak z informacji uzyskanych od wojewodów.

"Klęska suszy ma skalę coraz większą i może w poważnym stopniu zagrozić dochodowości gospodarstw w tym roku" - powiedział wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane