ARiMR będzie wspierała finansowo grupy producenckie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-07-2005, 18:13

Grupy producenckie wkrótce będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowy Agencji, Iwona Musiał. Według niej, Agencja otrzyma akredytację ministra finansów na podjęcie takiego działania.

Grupy producenckie wkrótce będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowy Agencji, Iwona Musiał. Według niej, Agencja otrzyma akredytację ministra finansów na podjęcie takiego działania.

    Jak wyjaśniła Musiał, decyzja w sprawie przyznania akredytacji już jest, teraz odpowiednie rozporządzenie musi podpisać minister finansów, a potem będzie ono opublikowane. Akredytacja (czyli zgoda) dotyczy realizacji płatności z tytułu pomocy dla grup producenckich.

    Przyznanie pomocy finansowej dla grupy producentów rolnych odbywa się w dwóch etapach: pierwszy - to złożenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej. Przysługuje ona grupom producentów rolnych w ciągu pół roku od wpisu grupy do rejestru przez wojewodę. Na podstawie tego wniosku grupa producentów rolnych uzyskuje decyzję o przyznaniu pomocy finansowej.

    Drugi etap polega na złożeniu wniosku o wypłatę środków finansowych z tytułu pomocy dla grup producentów rolnych w okresie 5 kolejnych lat (w ciągu 30 dni po zakończeniu każdego roku działalności, tj. 12 miesięcy od dnia dokonania wpisaniu grupy do rejestru prowadzonego przez wojewodę).

    W tym mechanizmie uczestniczą 24 grupy, z czego 17 otrzymało już decyzje przyznające pomoc finansową. Pierwsze wnioski o wypłatę środków z tytułu pomocy dla grupy producentów rolnych wpłynęły już do oddziałów regionalnych ARiMR.

    Jak poinformowała Musiał, szacuje się, że maksymalna, możliwa do uzyskania przez grupy producentów rolnych kwota pomocy finansowej, wyniesie 413,5 tys. zł, natomiast najniższa kwota wsparcia, którą uzyskają grupy producentów rolnych to 50 tys. zł. Tak więc kwota wsparcia dla grup producentów rolnych, które złożyły wnioski oprzyznanie pomocy finansowej wyniesie około 200 tys. zł.

    Działanie "Wspieranie grup producentów rolnych" ma na celu podniesienie dochodów rolników przez zmniejszenie kosztów produkcji, poprawę jej jakości, wykształcenie wspólnego systemu sprzedaży produktów oraz ustalenie wspólnych zasad informowania o produkcji. Działanie to zmierza też do wypracowania systemu wspólnego przygotowywania towaru do sprzedaży m.in. w zakresie sortowania, konfekcjonowania, oznakowania, transportu do odbiorcy i wspólnego zbytu.

    Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej powinno zachęcić rolników do organizowania się w grupy producenckie. Jest to tym bardziej istotne, że w Polsce gospodarstwa są rozdrobnione (średnia powierzchnia gospodarstw to ok. 8 ha). To powoduje, że gospodarstwo nie jest w stanie wyprodukować dużej partii jednolitego towaru, którą mogłoby samodzielnie zaoferować eksporterom, odbiorcom hurtowym bądź sieciom handlowym, a dzięki temu uzyskać atrakcyjniejsze ceny.

    Wsparcie może być udzielane na zakładanie i administracyjne koszty działania grup producentów rolnych przez okres 5 lat od momentu ich powstania (60 miesięcy od dnia wydania decyzji o wpisaniu grupy do rejestru przez wojewodę).

    Pomoc finansową będą mogły uzyskać grupy producentów rolnych, które zostały wpisane do rejestru grup prowadzonego przez wojewodę właściwego dla miejsca siedziby grupy, po 1 maja 2004 r. Członkami grupy mogą być osoby fizyczne i prawne, prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzące działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ARiMR będzie wspierała finansowo grupy producenckie