Czytasz dzięki

ARiMR: dopłaty do zalesień na przełomie sierpnia i września

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-08-2005, 18:21

Na przełomie sierpnia i września rolnicy otrzymają dopłaty do zalesień dokonanych wiosną 2005 r., na podstawie wniosków złożonych w 2004 r. - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Iwona Musiał.

Na przełomie sierpnia i września rolnicy otrzymają dopłaty do zalesień dokonanych wiosną 2005 r., na podstawie wniosków złożonych w 2004 r. - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Iwona Musiał.

    W poniedziałek Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że rolnicy otrzymają dopłaty najpóźniej do połowy października.

    Jak powiedziała Musiał, Agencja przygotowała manualną obsługę wypłat, ponieważ nie jest jeszcze gotowy system informatyczny.

    Opublikowane w Dzienniku Ustaw 29 lipca rozporządzenie Ministra Finansów umożliwia Agencji pełną obsługę wniosków złożonych w 2004 r., czyli dokonanie wypłat za ok. 6 tys. hektarów i przekazanie rolnikom kwoty ponad 40 mln zł.

    "Z tej przyspieszonej ścieżki wypłat skorzysta 1 tys. 586 rolników, którzy złożyli nie budzące zastrzeżeń oświadczenia o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem. Do 9 sierpnia br. ARiMR wydała 1 tys. 436 decyzji w sprawie przyznania płatności na zalesianie gruntów rolnych. Po uprawomocnieniu się decyzji (14 dni) Agencja rozpocznie wypłatę środków finansowych" - poinformowała Musiał. "Wypłaty zostaną dokonane szybko, bo jest to stosunkowo mała kwota" - dodała.

    Musiał podkreśliła, że rolnik podejmujący się zalesienia gruntów może otrzymać następujące płatności: wsparcie na zalesienie w formie jednorazowego ryczałtu, premię pielęgnacyjną wypłacaną corocznie przez 5 lat i premię zalesieniową wypłacaną corocznie przez 20 lat.

    Wsparcie na zalesienie wynosi od 4 tys. 300 zł za ha do 8 tys. 300 zł za ha. Jest to jednorazowy ryczałt za koszty zalesienia i ewentualnego ogrodzenia wypłacany w pierwszym roku po wykonaniu zalesienia. Jego wysokość zależy od proporcji gatunków iglastych i liściastych, ogrodzenia i położenia terenu.

    Maksymalną stawkę można uzyskać, jeżeli zalesiony grunt w całości leży na stoku o nachyleniu powyżej 12 stopni, do wykonania zalesienia wykorzystano tylko i wyłącznie gatunki drzew liściastych oraz uprawę leśną ogrodzono siatką 2-metrową.

    Premia pielęgnacyjna to ryczałt za koszty prac pielęgnacyjnych, wypłacany corocznie przez 5 lat od wykonania zalesienia. Wysokość premii wynosi od 420 zł za ha do 750 zł za ha (bez zastosowania zabezpieczeń przed zwierzyną) lub od 700 zł za ha do 1100 zł za ha (z zastosowaniem zabezpieczeń przed zwierzyną).

    Premia zalesieniowa to ryczałt za utracone dochody z tytułu przekształcenia gruntów rolnych na grunty leśne, wypłacany corocznie przez 20 lat począwszy od roku, w którym wykonano zalesienie.

    Wysokość premii zalesieniowej jest zróżnicowana w zależności od udziału dochodu z rolnictwa w całkowitych dochodach beneficjenta. Producent rolny, którego udział dochodu z rolnictwa wynosi co najmniej 20 proc. ogólnego dochodu, będzie otrzymywał premię w wysokości 1 tys. 400 zł za ha za rok; producent rolny uzyskujący mniej niż 20 proc. dochodu z rolnictwa będzie otrzymywał premię zalesieniową w wysokości 360 zł za ha za rok.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane