ARiMR: Największa dopłata w 2004 roku wyniosła prawie 6 mln zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 16:28

Największy beneficjent Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymał w 2004 roku prawie 6 mln zł dopłat bezpośrednich do gruntów. Jest to osoba prawna z woj. pomorskiego. Nie wiadomo jednak, co to za firma - Agencja nie może takich danych ujawnić.

Największy beneficjent Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymał w 2004 roku prawie 6 mln zł dopłat bezpośrednich do gruntów. Jest to osoba prawna z woj. pomorskiego. Nie wiadomo jednak, co to za firma - Agencja nie może takich danych ujawnić.

Rzecznik prasowy ARiMR Iwona Musiał poinformowała PAP w czwartek, iż nie może ujawnić danych, gdyż zakazuje tego ustawa z grudnia 2003 roku o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Dane takie mogą być udostępnione wyłącznie organom administracji publicznej, prowadzącym systemy informacyjne.

W związku z tym, ARiMR może jedynie przedstawić "bezimienną" listę beneficjentów. Z udostępnionych PAP danych wynika, że 99 osób prawnych i fizycznych otrzymuje dopłaty przekraczające 1 mln zł. Są to dopłaty do gruntów rolnych, wraz dopłatami z tytułu niekorzystnych warunków gospodarczych - ONW oraz płatnościami uzupełniającymi.

Głównymi beneficjentami są jednak przedsiębiorstwa rolne. Wśród 100 największych jest jedynie 12 osób fizycznych. W tej grupie najwyższą dopłatę bezpośrednią do ziemi w 2004 roku otrzymał przedsiębiorca rolny z woj. wielkopolskiego - ponad 3,1 mln zł.

Musiał zaznaczyła, że przepisy dotyczące publikacji danych dotyczących wypłat dopłat bezpośrednich mogą być zmienione tylko przez Sejm. Dodała, że KE zachęca kraje do ujawniania tych danych, ale jak na razie, nie są one jawne.

"Gdyby Komisja Europejska wydała takie przepisy o jawności danych osób otrzymujących dopłaty, to w Polsce także będą one obowiązywać" - powiedziała rzecznik.

Do jawności namawia m.in. komisarz z Estonii, Siim Kallas, który w KE jest odpowiedzialny za sprawy administracyjne, audyt i walkę z nadużyciami. Wielka Brytania odpowiedziała na ten apel i opublikowała listę beneficjentów. Okazało się, że z unijnej polityki rolnej najwięcej korzysta książę Walii Karol, który dostał w 2004 roku 680 tys. funtów, królowa Elżbieta II (dostała prawie 546 tys.) oraz książę Westminsteru (otrzymał ok. 448,5 tys. funtów).

W sprawę ujawniania list beneficjentów Wspólnej Polityki Rolnej włączyło się wielu polityków i komentatorów z państw "starej" Unii. Niektórzy z nich sugerują, że listę trzyma się w tajemnicy, bowiem największymi beneficjentami nie są wcale rolnicy, lecz międzynarodowe koncerny z branży spożywczej i wielkie instytucje finansowe, działające na przykład w sektorze kredytów rolnych.

Wydatki rolne to rocznie ponad 40 proc. 100-miliardowego budżetu UE. Największym beneficjentem funduszy rolnych jest Francja. W Polsce dotacje do ziemi otrzymuje 1,487 tys. rolników. Za 2005 rok polscy producenci rolni otrzymają zaledwie 60 proc. poziomu unijnych dopłat, z czego 30 proc. środków pochodzi z UE, a pozostałe 30 proc. z budżetu krajowego.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane