ARiMR: w ponad 13% wniosków o dopłaty do gruntów rolnicy popełnili błędy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 13:19

Przeprowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) kontrole wykazały, że 13,14 proc. rolników wypełniło wnioski o dopłaty do gruntów za 2005 rok z błędami. Kontrolami objęto 96 tys. gospodarstw - poinformowała w poniedziałek rzecznik ARiMR Iwona Musiał.

Przeprowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) kontrole wykazały, że 13,14 proc. rolników wypełniło wnioski o dopłaty do gruntów za 2005 rok z błędami. Kontrolami objęto 96 tys. gospodarstw - poinformowała w poniedziałek rzecznik ARiMR Iwona Musiał.

    Jej zdaniem, wyniki tych inspekcji mogą ulec zmianie, gdyż analiza obejmuje na razie 60 proc. skontrolowanych wniosków. Jednak z dotychczasowych danych wynika, że poziom nieprawidłowości w skali kraju jest mniejszy o ponad 2 proc. w porównaniu z wynikami takich kontroli z 2004 roku. 

    Najwięcej wniosków zostało skontrolowanych w województwie mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim, najmniej - w lubuskim i opolskim. Najwyższy poziom nieprawidłowości występuje w województwach na południu kraju, gdzie jest najwięcej gospodarstw o niekorzystnej strukturze agrarnej (duża liczba małych i rozdrobnionych gospodarstw).

    Najwięcej rozbieżności między stanem faktycznym a danymi zadeklarowanymi we wnioskach wykazano w woj. śląskim (21,8 proc.), lubuskim (21,6 proc.) oraz świętokrzyskim (20,6 proc.). Najlepiej wypadły województwa: lubelskie (ok. 5,9 proc.) i wielkopolskie (8,1 proc.).

    Jak wyjaśniła rzecznik, średnio w kraju zostało skontrolowanych ok. 6,5 proc. gospodarstw ubiegających się o unijne dopłaty. Poziom kontroli w poszczególnych województwach był różny. W tym roku została zwiększona liczba kontroli (o 11 proc.) w województwach: opolskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz  zachodniopomorskim. W tych województwach w 2004 r. kontrolerzy stwierdzili najwięcej błędów we wnioskach.

    Przeprowadzone zostały także kontrole metodą "foto", przede wszystkim na tych obszarach, na których stwierdzone zostały znaczące rozbieżności między stanem faktycznym a danymi we wnioskach powodujące duże sankcje finansowe.

    Musiał poinformowała, że w tym roku zmniejszona została liczba postępowań przetargowych dla wykonawców zewnętrznych związanych z outsourcingiem kontroli na miejscu z tytułu płatności bezpośrednich oraz z tytułu wsparcia obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Przeprowadzonych zostało jedynie sześć niezależnych przetargów, co zmniejszyło koszty kontroli na miejscu o ok. 49 proc. w porównaniu do 2004 roku.

    Celem kontroli na miejscu jest weryfikacja danych zadeklarowanych przez producenta rolnego we wniosku o płatność, na podstawie przeprowadzonej kontroli stanu faktycznego. Podczas inspekcji sprawdzane są m.in. gatunki uprawianych roślin, granice upraw, wielkości działek, a także przestrzeganie zasad dobrej kultury rolnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane