ARiMR wypłaciła 3,9 mld zł zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich

PAP
opublikowano: 03-11-2017, 15:52

Do 2 listopada Agencja przekazała na konta rolników 3,9 mld zł zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich Płatności otrzymało 847 tys. rolników, czyli ponad połowa ubiegających się o dopłaty za ten rok - poinformowała ARiMR.

Agencja rozpoczęła wypłacanie dopłat 16 października br. Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada. Szacuje się, że z tego tytułu na konta rolników trafi ok. 10 mld zł. Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia.

Zdaniem Agencji "dla rolników jest istotne, aby pieniądze trafiły do nich w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to pozwala im na zakup po niższych cenach niż wiosną nawozów, środków ochrony roślin czy sprzętu rolniczego".

Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł.

W 2017 r. wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,342 mln rolników. Zaliczki otrzymają ci z nich, którzy spełnili warunki do przyznania płatności. W pierwszej kolejności pieniądze przekazywane są rolnikom z terenów, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe oraz z obszarów objętych ASF.

Po raz pierwszy ARiMR wypłaciła zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70 proc. kwoty dopłat w 2016 r.

ARiMR prosi rolników o sprawdzenie, czy podane we wniosku o wpis do ewidencji producentów, numery rachunków bankowych są aktualne. Zdarza się bowiem, że rolnicy zmieniają konto bankowe i nie informują o tym ARiMR. Wówczas pieniądze nie mogą trafić do adresata.

Jeżeli zatem rolnik stwierdzi, że numer jego rachunku bankowego jest nieaktualny, wówczas musi dokonać zgłoszenia, wypełniając formularz wniosku o wpis do ewidencji producentów, który należy złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane