Arka kupi centra handlowe i biura

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 08-05-2008, 00:00

Nawet 600 mln zł popłynie z najnowszego funduszu inwestycyjnego BZ WBK AIB na zakupy nieruchomości.

Nawet 600 mln zł popłynie z najnowszego funduszu inwestycyjnego BZ WBK AIB na zakupy nieruchomości.

W styczniu „PB” odkrył, że kilka TFI szykuje się do utworzenia w tym roku zamkniętych funduszy nieruchomości. Załamanie na giełdowych rynkach sprawiło, że inwestorzy unikali jednak funduszy jak ognia. Dlatego plany zostały zawieszone. Tylko na chwilę.

Jako pierwsze na ich realizację zdecydowało się BZ WBK AIB TFI. Utworzyło drugi w swej historii funduszy rynku nieruchomości.

— Załamanie na rynku kredytowym w USA przełożyło się na sytuację w Polsce. Trudniej uzyskać kredyt, co oznacza, że jest mniej chętnych do kupowania mieszkań i ceny się ustabilizowały, a gdzieniegdzie nawet spadły. Problem z finansowaniem mają też deweloperzy. Chcemy wykorzystać tę sytuację do zakupów po korzystnych cenach — mówi Agnieszka Jachowicz, dyrektor zarządzająca funduszem Arka Rynku Nieruchomości FIZ.

Przede wszystkim na celowniku znajdą się centra handlowe i biurowe. Fundusz mniej interesuje się mieszkaniami. Mocniej niż pierwszy angażował się będzie w projekty w fazie deweloperskiej — mogą stanowić nawet połowę portfela.

BZ WBK AIB liczy, że w zapisach, które trwają do końca maja, zbierze do funduszu 100-600 mln zł. Cel realny — tym bardziej że zainteresowały się nim OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu