ARM ma odpowiednie zapasy na wypadek zdarzeń losowych

PAP
30-01-2008, 17:25

Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) dysponuje odpowiednimi rezerwami żywności, paliw i leków, które mogą być wykorzystane na wypadek klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń losowych - poinformował PAP w środę rzecznik Agencji Piotr Kruk.

Kruk odniósł się w ten sposób do pojawiających się ostatnio informacji o zapasach zgromadzonych w Agencji.

Gazeta "Wyborcza" podała niedawno, że ARM "stoi po ścianą, bo wyprzedała wszystkie żywnościowe rezerwy".

Natomiast Centrum im. Adama Smitha poinformowało kilka dni temu, że Agencja posiada "ogromne" zapasy mięsa - tj. 120 tys. ton półtusz wieprzowych, które wystarczą do wyżywienia całego społeczeństwa przez 2 tygodnie.

Kruk powiedział, że żadna z tych informacji nie jest prawdziwa. Dodał, że rezerwy państwa są "takie, na jakie stać budżet". Zgromadzono je w 13 własnych przechowalniach oraz w 600 innych magazynach. Podkreślił, że obowiązkiem państwa jest, aby takie rezerwy były.

Zaznaczył jednak, że ARM nie ujawnia informacji o wielkości ani rozmieszczeniu rezerw, gdyż jest to zgodnie z prawem utajnione. Dodał, że o formie przechowywania rezerw decyduje minister gospodarki.

ARM działa na podstawie ustawy z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.

Podstawowym celem Agencji jest gromadzenie rezerw - surowców, materiałów, produktów leczniczych i wyrobów medycznych, produktów rolnych, produktów i półproduktów żywnościowych - na wypadek sytuacji kryzysowych.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / ARM ma odpowiednie zapasy na wypadek zdarzeń losowych