Armatura oszczędza i płaci

EG
opublikowano: 31-03-2011, 00:00

Spółka szykuje wypłatę dla akcjonariuszy, sprzeda nieruchomości i zredukuje zatrudnienie.

Spółka szykuje wypłatę dla akcjonariuszy, sprzeda nieruchomości i zredukuje zatrudnienie.

Produkująca baterie, grzejniki i zawory Grupa Armatura zamierza w tym roku zakończyć proces reorganizacji. To przygotowanie gruntu do akwizycji spółek, które mogłyby uzupełnić jej ofertę oraz wypracowanie w 2012 r. 340 mln zł sprzedaży i ponad 30 mln zł zysku EBITDA.

— Planujemy wypłacić w tym roku 16 mln zł dywidendy. Na każdą akcję przypadnie po 0,2 zł. Chcemy wypłacać ją odtąd co roku — mówi prezes Konrad Hernik.

Spółka ze sprzedaży nieruchomości w Krakowie, Gorzowie Śląskim, Nisku i Oleśnie chce zainkasować 96 mln zł. Kilka milionów złotych oszczędności rocznie da jej przeniesienie działalności produkcyjnej z Krakowa do Niska. Spółka o około 200 osób zmniejszy też zatrudnienie.

— Wobec drożejących surowców zrobiliśmy w drugim półroczu 2010 r. zapasy, których wartość na koniec roku wynosiła około 120 mln zł. To daje możliwość produkowania przez pierwsze półrocze tego roku bez dodatkowych zakupów, realizując większą marżę. Liczymy, że w tym czasie ceny miedzi zaczną spadać — tłumaczy Konrad Hernik.

Wpływy ze sprzedaży nieruchomości dadzą możliwość przejmowania spółek z branży, które mogą powiększyć przychody grupy o 150-200 mln zł rocznie, z czego zysk EBITDA to około 10 proc.

Przychody netto ze sprzedaży grupy w 2010 r. wyniosły 224,6 mln zł, a zysk netto — 14,1 mln zł. W porównaniu z 2009 r. to wzrosty o odpowiednio 26,8 proc. i 17,5 proc. Rentowność netto w ubiegłym roku wyniosła 5 proc. i była niższa od rentowności z 2009 r. o 0,3 punktu procentowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu