ARP chce udzielić Policom pożyczki

ABT
03-12-2009, 00:00

Pomoc publiczna, restrukturyzacja i inwestor — to ratunek dla Polic, ale wszystko w rękach KE.

Pomoc publiczna, restrukturyzacja i inwestor — to ratunek dla Polic, ale wszystko w rękach KE.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) zapewnia, że będzie ratować Zakłady Chemiczne Police. Potrzebny jest tylko ich wniosek o udzielenie im pomocy publicznej. ARP twierdzi, że w maju, kiedy decydowała o promesie poręczenia spółce kredytu z PKO BP, nie było jeszcze warunków do rozpatrzenia możliwości udzielenia jej pomocy publicznej.

Wsparcie finansowe miało opierać się na komercyjnych zasadach, ale sytuacja finansowa Polic pogorszyła się.

— Kiedy otrzymamy wniosek Polic o pomoc publiczną, zgłosimy do Komisji Europejskiej (KE) zamiar jej udzielenia. W grudniu zarząd ARP zamierza uzyskać wszelkie zgody korporacyjne, by rozpocząć działania w tej sprawie — mówi Jolanta Maryewska, członek zarządu ARP.

Zarząd Polic otrzymał pismo od ARP informujące o uwarunkowaniach prawnych wsparcia finansowego w procesie restrukturyzacji. ARP podkreśla, że udzieli Policom pomocy tylko w zamian za głęboką restrukturyzację. To potrwa, natomiast analitycy uważają, że spółka przetrwa najdalej do połowy 2010 r.

— Chcemy udzielić Policom tzw. szybkiej pożyczki ratunkowej na czas opracowania programu restrukturyzacji, ale nie dłużej niż na pół roku. Być może na tym wsparcie dla Polic się zakończy. Gdyby tak się nie stało, możliwa jest kontynuacja pomocy finansowej — mówi Jolanta Maryewska.

ARP twierdzi, że 190 mln zł kredytu, o jaki Police zabiegały, już nie wystarczy. Co gorsza, spółka nadal ma jedynie projekt umowy kredytowej, a nie podpisany z PKO BP dokument.

— ARP jest gotowa udzielić Policom w kilku etapach pożyczki nie mniejszej niż kwota kredytu, o jaką się ubiegają. W przypadku pomocy ratunkowej jej wysokość wyznacza specjalna formuła określona w warunkach udzielania pomocy publicznej. Wysokość późniejszego wsparcia finansowego jest sprawą otwartą — mówi Jolanta Maryewska.

Zarząd Polic niedawno stoczył batalię ze związkami o program restrukturyzacji. W efekcie w latach 2009-12 przyniesie on spółce 143 mln zł oszczędności na kosztach pracy, z czego w 2009 r. ponad 50 mln zł. Zatrudnienie spadnie w tym roku o 8 proc., czyli 255 osób.

— Pytanie, czy jest to program wystarczający? W gestii zarządu jest teraz określenie obszarów dalszej restrukturyzacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby znalezienie inwestora — mówi Jolanta Maryewska.

Skarb chce całkowicie sprywatyzować spółkę w 2010 r. Czy zdąży? Sytuacja finansowa Polic stale się pogarsza. Na zgodę Brukseli w sprawie udzielenia im wsparcia ARP musi poczekać co najmniej 2 miesiące. I to pod warunkiem, że ta nie zapyta o dodatkowe szczegóły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARP chce udzielić Policom pożyczki