ARP: finansowanie dla stoczni Nauta - umowy kredytowe na 160 mln zł

ISBNews
opublikowano: 01-02-2016, 11:03

Stocznia Remontowa Nauta S.A. podpisała z PKO BP, ARP oraz z ING BSK umowy kredytowe o łącznej wartości 160 mln zł - podała ARP.

Dodała, że umowy i uruchomienie finansowania zapewni stoczni stabilizację finansową na najbliższe lata i da szansę dalszego rozwoju.

"Stocznia Remontowa Nauta S.A. podpisała z PKO Bankiem Polskim S.A., ARP S.A. oraz z ING BSK. S.A. umowy kredytowe o łącznej wartości 160 mln PLN. Zawarcie umów i uruchomienie finansowania w nowej zoptymalizowanej strukturze, wypracowanej w gronie trzech instytucji finansowych – dwóch banków komercyjnych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., zapewni stoczni stabilizację finansową na najbliższe lata oraz da szansę dalszego rozwoju" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jak powiedziała cytowana w informacji wiceprezes ARP Aleksandra Magaczewska, agencja wspiera finansowo rozwój tej stoczni od 2009 r.

"Aktualnie, po długich negocjacjach, udało się osiągnąć korzystne dla wszystkich stron porozumienie, dotyczące nowego poziomu zaangażowania finansowego poszczególnych podmiotów i podziału zabezpieczeń. W ten sposób zoptymalizowane zostało długoterminowe i obrotowe finansowanie Spółki. Nowo wypracowana struktura kredytowa stabilizuje sytuację Nauty i zapewnia jej rozwój na kolejne lata" – powiedziała.

Z kolei Paweł Matwiejko-Demusiak, wiceprezes zarządu ds. finansowych wskazała, że nowe ustrukturyzowanie krótkoterminowych zobowiązań SR Nauty jest jednym z kluczowych projektów finansowych zrealizowanych ostatnio przez spółkę i warunkiem koniecznym dla dalszego jej rozwoju. "Zastąpienie istniejącego długu wobec Agencji o wartości 100 mln zł, 8-letnim finansowaniem inwestycyjnym udzielonym wspólnie przez PKO Bank Polski S.A. i ARP S.A., a także zamiana pożyczek na kredyty obrotowe stanowi potwierdzenie wiarygodności finansowej spółki i daje podstawę do dalszego wzrostu" - powiedział.

Jak zaznacza ARP Nauta jest spółką Grupy Mars Shipyards&Offshore i jedną z najszybciej rozwijających się stoczni w Polsce. W latach 2009-2015, spółka zwiększyła wolumen przychodów ponad czterokrotnie, uzyskując sprzedaż sięgającą ponad 415 mln zł w 2015 roku.

Zgodnie z prognozami zarządu, stocznia zakończy 2015 rok zyskiem netto.

"Portfel zamówień na kolejne lata pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu przychodów, a terminowość wykonywanych prac remontowych na rzecz wojska, jak i doświadczenie w obszarze nowych budów pozwala wskazywać Nautę, jako perspektywicznego partnera Marynarki Wojennej RP, również w zakresie realizacji programu jej modernizacji, uwzględnionego jako program operacyjny pod nazwą +Zwalczanie zagrożeń na morzu+. Program ten obejmuje budowę kilku nowych typów okrętów i jednostek pomocniczych" - poinformowała Agencja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane