ARP i UDT łączą siły

  • Marta Bellon
opublikowano: 23-07-2015, 22:00

Eksperci obu instytucji chcą wspierać innowacyjne firmy. Dzielić się wiedzą i pomagać w oszacowaniu wartości projektów.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Urząd Dozoru Technicznego (UDT) podpisały ramowe porozumienie o współpracy przy kluczowych dla obu instytucji projektach. UDT będzie wspomagał agencję m.in. w realizacji ambitnego projektu, jakim jest Platforma Transferu Technologii.

To internetowa baza technologii i zapytań dotyczących konkretnychrozwiązań zgłaszanych przez przedsiębiorców, jednostki naukowe, instytucje otoczenia biznesu, wynalazców i ekspertów. Platforma ma stwarzać korzystającym z niej podmiotom (dawcom) szansę na komercjalizację, czyli sprzedaż opublikowanych na niej technologii, a dużym graczom (biorcom technologii) — znalezienie firmy czy zespołu naukowego, który opracuje rozwiązanie, odpowiadające na ich konkretne potrzeby.

I wspomóc w ten sposób komercjalizację rozwiązań opracowanych przez MSP, naukowców, start-upy i wynalazców. UDT będzie doradzać inwestorom w zakresie wykorzystaniaich technologii, pomagać w oszacowaniu wartości projektów i wspomagać platformę w sprawowaniu nadzoru technicznego nad projektami. Wszystko po to, by razem z ARP zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki.

— Nasze działania są w wielu aspektach zbieżne, liczymy, że nawiązana właśnie współpraca pozytywnie wpłynie na rozwój nowych technologii w przemyśle i będzie wsparciem dla inwestorów, umożliwiając im dostęp do fachowej wiedzy — mówi Mieczysław Borowski, prezes UDT. Obie instytucje zamierzają też wspólnie edukować biznes.

— Mamy ambitne plany — chcemy kształcić przedsiębiorcówi podnosić ich kompetencje na polu innowacyjności. W tym celu zaplanowaliśmy wiele akcji promujących doradztwo techniczne i nowatorskie rozwiązania dla polskiego biznesu — mówi Przemysław Ligenza, wiceprezes UDT.

Uruchomiona w maju Platforma Transferu Technologii jest jednym z narzędzi dla nowoczesnego biznesu, jakie rozwija ARP. Agencja współpracuje również z jednostkami istotnymi z punktu widzenia innowacyjnej przedsiębiorczości. W tym roku podpisała listy intencyjne m.in. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, ENEĄ i Polską Grupą Zbrojeniową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane